preloader
İstanbul Anlaşmalı Boşanma Avukatı – AYTAÇ YAVUZ
18049
post-template-default,single,single-post,postid-18049,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İstanbul Anlaşmalı Boşanma Avukatı

İstanbul Anlaşmalı Boşanma Avukatı

İstanbul anlaşmalı boşanma avukatı ihtiyacınız olması halinde bu makalemizi okuyarak danışmanlık ofisimize ulaşabilir ve bu sayede istediğiniz uzman desteği de alabilirsiniz. Biz davanıza geçmeden önce isterseniz anlaşmalı boşanma davaları hakkında detaylıca bilgi verelim. Bu sayede İstanbul anlaşmalı boşanma avukatı ihtiyacınız olduğunda net bir ifadeyle seçiminizi doğru yapabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma davası bir evliliğin bitrilmesi maksadıyla tarafların kendi aralarında anlaşarak aldıkları bir karar ve bu karar neticesinde mahkemeye başvurma sürecini ifade eder. Anlaşmalı boşanmalarda mutlaka eşlerin kendi aralarında her konuda anlaşmış ve bunu da belgelemiş olmaları gerekiyor.

Boşanma davası açılması için süreç nasıl işleyecekse işlesin mutlaka boşanma dilekçesi hazırlanması gerekir. Dava dilekçeleri hazırlanırken hukuki süreçler hakkında uzman bir destek almanız gerekecektir. İşte bunun içinde İstanbul anlaşmalı boşanma avukatı ihtiyacınız bu sebeple ortaya çıkar.

Anlaşmalı Boşanmalarda Hukuki Süreç

Boşanmanın gerçekleşebilmesi için Aile mahkemelerine veya aile mahkemesinin olmadığı yerde asliye mahkemesine giderek yukarıda belirttiğimiz şekilde dilekçe ile başburmanız gerekir.  Dilekçe bu tür davaların bel kemiğidir ve hukukun net olarak işleyebilmesi için anlaşılır ve kabul edilebilir şekilde düzenlenmesi gerekir. Uzman avukatlarımızın yönlendirmeleri neticesinde doldurulacak olan dilekçe ile başarılı sonuçlar alınacaktır.  Anlaşmalı boşanmalarda yapılan hatalara baktığımız zaman bunu hukuk dilinden anlamayan arzuhalcilerin yapmış olduğudur. Bu nedenle dilekçe sırasında onlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Boşanmada dilekçe iki nüsha olarak hazırlanmalıdır. Boşanmanız için nedenin hukuki sebeplere dayanarak ele alınmış olunması önemli. Çocuğunuz varsa çocuğun velayet hakkı konusunda kararınızın net bir şekilde olması önemlidir. Bunun yanı sıra tazminat, nafaka ve mal varlığının tasfiyesi gibi ciddi hükümler bu belgede ibraz edilmelidir. Dilekçe hazırlandıktan sonra imza atılarak teslim edilir.

Merak edilen konu ise bu davaların ne kadar süre içerisinde tamamlanacağı konusunda olmuştur.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarına kıyasla daha kısa sürede sonuçlanır.  Anlaşmalı boşanma davalarının tüm hukuki süreçlerin doğru bir şekilde yürütülmesi durumunda 1 ya da 3 ay gibi bir süre aralığında değişmektedir. Boşanma sürecinin kısaltılması ise hazırladığınız boşanma prosedürünün doğru şekilde yürütülmesine bağlıdır. Bir gün içerisinde de davaların sonuçlandığı görülür. Bu noktada uzman bir avukatın yönlendirilmesi ile en kısa sürede boşanma gerçekleşmektedir. Bu sebeplerde boşanma davalarında avukat tutmayı zorunlu kılar.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Makalemizin girişinde de bahsettiğimiz gibi boşanma davalarında yetkili olan yer Aile mahkemeleri ve o yoksa asliye mahkemeleridir. Evlilik birliğinin bitirilmesi maksadıyla başvuru yapıldığında 6 altı aydır beraber yaşanmış olduğu yerde başvurunun gerçekleşmesi önemlidir. Yurtdışında yaşayanlar ise Türkiye’de boşanma davası açabilirler. Ancak yurtdışındaki boşanma davalarıyla ilgili mevzuat biraz daha farklı olabilir.

Bunun için örnek olarak Fransa boşanma tanıma ve tenfiz davası başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

 Boşanma Nedenleri?

  • Evliliği bitirmek amacıyla Aile ya da Asliye mahkemelerine başvuruda bulunan tarafların hukuka uygun bir gerekçesi olmalıdır. Türk Medeni Kanuna göre düzenlenen boşanma nedenleri;
  • Fiili olarak uzun süredir ayrı yaşamak
  • Evlilik birliğinin temelden sarsılması
  • Eşe kötü muamele insan haklarına saldırı
  • Hayata kast
  • Akıl hastalığı
  • Zina, aldatma, şiddetli geçimsizlik
  • Şiddet

Anlaşmalı Boşanma Şartları

Bir boşanma davasının anlaşmalı olabilmesi için öncelikli olarak evliğin mutlaka 1 yıldan fazla sürmüş olması gerekiyor. Eğer ki bu süreden az olursa o zaman anlaşmalı değil çekişmeli boşanma davası olarak açılması gerekir. Bunun içinde şiddetli geçimsizlik durumu neden olarak karşımıza çıkar ve anlaşmalı boşanma davası kabul edilmez.

Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin her şeyi kendi aralarında kabul etmiş ve anlaşmış olması gerekiyor. Yani bir eşin açtığı davayı diğer eşinde kabul etmiş olması şart.