preloader
İşten Çıkma/Çıkarılma Durumunda Haklarınız – AYTAÇ YAVUZ
17904
post-template-default,single,single-post,postid-17904,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

İşten Çıkma/Çıkarılma Durumunda Haklarınız

İş hayatında çalışanların pek çoğu işten çıkma ya da çıkarılma halinde nasıl haklara sahip olduklarını bilmiyorlar ve beraberinde bu durumda mağduriyet yaşamalarına neden oluyor. Hakkını bilmeyen işçinin işvereninden ne şekilde hak talep edebileceğini ve dava açması için ne kadar süresinin olduğunu bilmemesi ise var olan haklarını kaybetmelerine neden oluyor.

Bu makalemizde kıdem tazminatı alınabilir mi, işe iade davası ne zaman açılır, işten çıkarken ihbar name imzalamak mı gerekiyor yoksa imzalamamak mı, işveren maaşını ödememesi durumunda ne gibi haklara sahip olur tüm bunları ayrıntılı bir şekilde anlatalım istedik.

Kıdem tazminatı konu olduğu zaman ilk akla gelen bir haklarının olup olmadığı konusunda. İşverenin ahlak ve iyi niyet kuralları dışında çalışanı işten çıkarması halinde kıdem tazminatı ödemesi gerekiyor. Kıdem tazminatı alınabilmesi için aynı işyerinde yıl boyunca çalışmak gerekiyor. Bir çalışan kendi isteği üzerine işten ayrılırsa bu durumda kıdem tazminatı hakkı da ortadan kayboluyor, fakat bu durumunda bir takım istisnaları var. Örneğin emekli olması durumunda, evlenme ve askerlik gibi durumlarda kıdem tazminatı hakkından yararlanılabilir.

Emeklilik için ayrıldığınızda ise 15 yıl ve 3600 gün kuralına uyulması gerekiyor.

İşten Çıkma/Çıkarılma Durumunda Haklarınız

İşten Çıkma/Çıkarılma Durumunda Haklarınız

İşten ayrılanların yeniden çalışması mümkün mü?

Bir çalışan emeklilik süresinin dolması halinde yaşın haricindeki kriterleri yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılabilir. Buna fa sigortanın süresi, prim ödeme gün sayısını gerekçe göstermek gibi sayılabilir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Avukatlık Büroları

Ücretlerin ödenmemesi durumunda çalışanın hakları neler?

Sözleşmeniz işveren tarafından sona erdiriliyorsa bu durumda kıdem tazminatı hakkınız var ancak işveren size maaşınızı ve diğer ücretlerinizi ödemiyorsa bu durumda da işten ayrılmak isteyebilirsiniz. Bu gerekçeli durumu örnek göstermeniz halinde kıdem tazminatınızı da alırsınız. Bir işçinin maaşının ödenmiyor olması onun işten ayrılması için haklı bir nedendir. Üstelik işveren maaşın bir kısmını ödüyor kalan kısmını ödemiyorsa hakkınız bu durumda da saklı kalacaktır.

Sigortanın yatırılmıyor olması da işten ayrılmak için geçerli bir nedendir. Eğer ki işveren çalışanın sigortasını maaşı üzerinden hesaplamıyorsa bu durumda işçi sözleşmesini feshedebilir.