preloader
İşveren Hakları – AYTAÇ YAVUZ
17863
post-template-default,single,single-post,postid-17863,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İşveren Hakları

İşveren Hakları

Türkiye’de iş ve işçi arasındaki ilişkiler yasalarla sabit olarak tutulmuş ve bu doğrultuda da işçilerin hakları kadar işverenlerinde bir takım haklarının olduğunu söyleyebiliriz. İşverenlerin haklarına genel olarak baktığımız dikkatleri çeken başlıkları şu şekilde listelemek mümkün.

İşverenlerin hakları nelerdir?

  • İşçilerin çalıştırılmasını sağlamak
  • Sahip oldukları işi yönetmek ve yönettikleri işlerinde öneriler sunarak emirler vermek.
  • İşçinin işine son vermek ve bunu yasalar çerçevesinde yapabilmek.

İşverenlerin hakları yukarıda belirtilmiştir ancak işvereninde bu haklar çerçevesinde yapmakla sorumlu oldukları bir takım zorunlulukları vardır. Bu zorunlu olan sorumluluklar ise şu şekilde belirtilmiştir.

işveren hakları

işveren hakları

İşverenin sorumlulukları

Her işveren yaptığı işe göre yasalara uyma ve yapılan sözleşmelere uyması gerekir.

kendi bünyesinde çalışan işçilerin etnik kökenlerine, dinlerine,cinsiyet ve yaşlarına bakmadan hareket etmek. Onların politik görüşlerine bağlı olmadan eşit bir şekilde haklarını savunmak.

  • Çalışan işçilerin sağlığı ve güvenliği ile yakından ilgilenmek.
  • Firma bünyesinde çalışan işçilerin şartları ile ilgili yazılı açıklama yapması zorunludur.
  • İşçi için iyi bir ortam hazırlamak ve işçinin de başarılı olmasını, mesleğini geliştirmesini sağlamak.
  • İşçileriyle iş sözleşmesi yapmak.
  • İşverenler mutlaka yapmış olduğu sözleşme doğrultusunda hareket eder. Dolayısıyla işveren sözleşmesinde belirtmiş olduğu maaşı çalışanına vermek zorundadır.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Avukat

İşverenler çalıştırdıkları personelleri için ödemiş olduğu ücretleri bildiren bir veri tabanı kullanmak zorundadır.Bu veri tabanda bildirim, ücret ödendikten sonra 5 gün içerisinde mutlaka yapılması gerekiyor. Bilgiler gelir kaydına elektronik olarak gönderilir. Eğer ki gelir kaydı kurulmuşsa o zaman doğrudan ücret düzenlemesinin üzerinden veya internet bankacılığı şifreleriyle ya da diğer elektronik kimlik doğrulamasıyla ulaşabileceği gelir kaydı işlem hizmetinden ücret bilgilerini bildirmelidirler. Ücret bilgileri yalnızca özel durum olması halinde kağıt formlarla bildirilebilir.

İşverenler yaptığı işe göre işçilerine kaza sigortası yaptırmak zorundadır. bu işçinin işe başladığı andan itibaren yapılması gereken bir konudur. Eğer ki aynı iş yerinde olası bir iş kazasının olması halinde işçi tazminat alabilme hakkına sahip olacaktır. Aynı zamanda hastane masrafları ya da çalışmamış olduğu günler için ödenmiş olan paralar kısacası istenmeyen bir şekilde meydana gelebilecek her türlü kazada kaza sigortası devreye girecektir.