preloader
İşyerinden Tazminatımı Nasıl Alırım? – AYTAÇ YAVUZ
17660
post-template-default,single,single-post,postid-17660,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

İşyerinden Tazminatımı Nasıl Alırım?

İş hayatında en çok konuşulan konuşular arasında iş yerinden alınacak tazminatlar geliyor.  Bu sorunun yanıtını vermeden önce isterseniz kıdem ve ihbar tazminatının ne demek olduğunu açıklayalım.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı bir işyerinde çalışan kişilerin farklı nedenlerden dolayı işinden ayrılmak istemesi halinde işverenin işçiye çalışmış olduğu süre kadar yapmış olduğu bir ödemedir. Ancak her çalışan kıdem tazminatı alma hakkına sahip değildir. Kıdem tazminatını hak edebilmek için aynı işyerinde en az 1 yıl süreyle çalışmış olmak gerekir.

İlginizi çekebilir : Kadıköy Avukat

İhbar Tazminatı

İşçinin çalışma hayatının kendisi ya da işveren tarafından sona erdirilmesi sonrasında çalışma gününe göre bildirim yapması gerekir. Eğer ki bu bildirim yapılmazsa bu durumda işçiye o süre içerisindeki ücretinin ödenmesine neden olur.

Makalemizin başlığında yer alan işyerinden tazminatımı nasıl alabilirim sorusunun yanıtı ise kıdem tazminatı dikkate alınarak yapılabilir. Çünkü her işçi aynı haklara sahip değildir.

kıdem tazminatı

Kıdem Tazminatı Ödenmesini Gerektiren Durumlar Nelerdir?

  • Yukarıda belirttiğimiz gibi kıdem tazminatından hak kazanılması için en az 1 yıl boyunca çalışmış olunması gerekiyor.
  • İşverenin işçinin görevine haksız olabilecek gerekçeler öngörerek son vermesi.
  • Çalışanın askerlik için görevlendirilmesi
  • Kadın işçinin evlilik durumu
  • Emeklilik hakkının tamamlanmış olması
  • Çalışan işçinin hayatını kaybetmesi

Bahsettiğimiz hususların dışında da işyerinden tazminat nasıl alınır sorusuna kısaca yanıt verelim.

İşçi çalıştığı yerde haksız bahaneler göstermeden kendi isteği ile ayrılması halinde kıdem tazminatı hakkını kaybedecektir. Ancak işten ayrılma nedeni yukarıdaki maddelerin dışında sağlık sorunlarından kaynaklanıyorsa bunu belgeleyebilmesi halinde kıdem tazminatı alabilmeye hak kazanmış olacaktır. Kadın çalışanların işten ayrılışlarında evlilik önemli bir husus olarak ele alınmıştır. Eşin bu işyerinde çalıştırmak istememesi ya da kadının bundan sonra çalışmayacağını beyan etmiş olmasıyla birlikte eğer ki 1 yılı aşkın süredir çalışıyorsa bu durumda kıdem tazminatı saklı kalacaktır.

İşveren işçiyi işten çıkaracaksa çalışma süresine bağlı olarak önceden haber vermek durumundadır. Bu süre içerisinde işverene haber vermezse kıdem tazminatı hakkı doğacaktır.