preloader
İşyerinin Devrinde İşçi Hakları – AYTAÇ YAVUZ
17975
post-template-default,single,single-post,postid-17975,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İşyerinin Devrinde İşçi Hakları

İşyerinin Devrinde İşçi Hakları

İşverenler ekonomik nedenlerinden dolayı işyerlerini devretmek isteyebilirler. Böyle durumda olan pek çok işyeri olmasına karşın bu işyerlerinde çalışan işçilerinde merak ettiği hususların başında haklarının ne olacağı konusudur. Yani şirketi devralan ve devreden işverenin sorumlulukları böyle durumda ne olacak.

İş kanununda yapılan düzenlemeye göre bu durum şu şekilde açıklanmıştır.

İşyeri herhangi bir nedenden dolayı başka bir kişiye tamamı ya da belli bir bölümü devredildiği takdirde devir tarihinden itibaren işçilerin tüm hakları işi alan kişiye devredilmiş olacaktır. Yan işyerini yeni alan kişi çalışan tüm işçilerin haklarından sorumlu tutulur. bunun içinde yeni işveren işçinin tüm haklarını eski işverenin sorumluluğunu da üstlenmek durumundadır.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Avukat

Yukarıda hüküm açık ve net bir şekilde ifade edilmiştir. Buna gör devirden önce işçinin ne hakkı varsa bu hakların eski işveren tarafından ödenmesi gerekir. Eğer ki haklar ödenmeden yeni işverene devrolmuşsa o zaman yeni işveren bu durumu kabul etmiş ve sorumluluğu almış olur. Devreden işveren ise sorumluluğunu 2 yıl boyunca devam ettirir. Bu iki yıl içinde herhangi bir sorun yaşanmazsa bu durumda üzerindeki sorumlulukta düşmüş olacaktır.

İşyerinin Devrinde İşçi Hakları

İşyerinin Devrinde İşçi Hakları

Tüzel kişiliğin birleşme, katılma veya türünün değişmesiyle birlikte sona ermesi halinde ise sorumluluk hükümleri uygulanmayacaktır. Eski işveren ya da yeni işi teslim alan kişi de işçinin iş akdini devir işleminin gerçekleşmesini bahane gösteremez. Bu devir işçinin haklarını görmezden gelmek için herhangi bir haklı neden değildir.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılmış olduğu üzere devredilen bir işyerindeki işçinin haklarından devreden ve devri alan yöneticiler ortaklaşa olarak sorumlu olacaktır. Devredenin 2 yıllık sorumluluğu yeni işverenin de rahat hareket edememesini sağlar.

Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz ki çalıştığınız işyeri devredilmiş ya da iş değişikliğine gitmiş olabilir. Bu durumda ise sizin haklarınızın tamamı da yeni işverene geçmiş olacaktır.