preloader
Kadın İşçilerin Gece Çalıştırılma Koşulları – AYTAÇ YAVUZ
17939
post-template-default,single,single-post,postid-17939,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
http://seorehberi.org/editorluk-hizmeti/

Kadın İşçilerin Gece Çalıştırılma Koşulları

Kadın çalışanların erkek çalışanlara göre gece çalıştırılabilmeleri için tüzük detaylı bir şekilde düzenlenmiştir. Bunun için her işyerinin gece çalıştırılan kadın işçi listesini muhafaza etmek zorundadır.  Gece çalışma saatlerine baktığımız zaman ise şu şekilde bir zorunluluk söz konusudur.

Gece çalıştırılan bir kadın işçi akşam en geç 20:00’dan başlayıp en erken 06:00’a kadar bir çalışma gerçekleştirmek durumundadır. Dolayısıyla bu da 11 saatlik bir çalışmayı ifade etmektedir. Kadın işçilerin gece çalışması için 7,5 saatin üzerinde olmaması gerektiğini düşündüğümüzde ise farklı bir çalışma düzeni ortaya çıkacaktır. 18 yaşını geçmemiş olan genç bir kadının ise sanayi türü yerlerde gece çalıştırılması mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir: Kadıköy Avukat

Gece Çalışması Yapacak Kadın İşçilerin Sağlık Raporları

Eğer bir kadın gece çalıştırılacak ise bu durumda öncesinden şartlara uygunluğunun belirleneceği sağlık raporunu almak durumundadır. Buna göre alınacak olan rapor ise şu şekilde olmalıdır. Önce işyeri hekimi, işyeri ortak sağlık birimi, işçi sağlığı dispanserleri, bunların bulunmadığı yerlerde sırasıyla en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu, sağlık ocağı, Hükümet veya belediye doktorlarına muayene ettirerek çalışmalarına engel bir durum olmadığına dair sağlık raporu almalıdır. Bu raporlar her 6 ayda bir yenilenmelidir.

Kadın İşçilerin Gece Çalıştırılma Koşulları

Kadın İşçilerin Gece Çalıştırılma Koşulları

Eşi de Vardiyalı Çalışan Kadın İşçi

Eşler bazen gece mesaisine birlikte denk gelebilir. Bu durumda aile hayatı da göz önünde bulundurularak kadının gece mesaisini tercih etmemek gibi bir hakkı vardır. Dolayısıyla gece mesaisi çakışan çiftler bu durumda farklı karar alabilirler.

Servis Sağlama Yükümlülüğü

İşveren eğer ki bünyesinde gece kadın işçi çalıştıracak ise bu durumda kadın işçinin geliş gidişlerini de göz önünde bulundurarak servis ayarlamak durumundadır.

Hamile İşçilerin Gece Çalışması

Hamile olan bir kadın kesinlikle gece vardiyasında çalıştırılamaz. Eğer ki kadın işçi bunu doktor raporuyla belgelemişse o tarihten itibaren doğumun gerçekleşmesi ve 6. ayın sonuna kadar gece çalıştırılması söz konusu değildir. Bu durum doktor raporuyla 1 yıla kadar uzayabilir.

Call Now Button