preloader
Kadın İşçilerin Gece Çalıştırılma Koşulları – AYTAÇ YAVUZ
17939
post-template-default,single,single-post,postid-17939,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Kadın İşçilerin Gece Çalıştırılma Koşulları

Kadın çalışanların erkek çalışanlara göre gece çalıştırılabilmeleri için tüzük detaylı bir şekilde düzenlenmiştir. Bunun için her işyerinin gece çalıştırılan kadın işçi listesini muhafaza etmek zorundadır.  Gece çalışma saatlerine baktığımız zaman ise şu şekilde bir zorunluluk söz konusudur.

Gece çalıştırılan bir kadın işçi akşam en geç 20:00’dan başlayıp en erken 06:00’a kadar bir çalışma gerçekleştirmek durumundadır. Dolayısıyla bu da 11 saatlik bir çalışmayı ifade etmektedir. Kadın işçilerin gece çalışması için 7,5 saatin üzerinde olmaması gerektiğini düşündüğümüzde ise farklı bir çalışma düzeni ortaya çıkacaktır. 18 yaşını geçmemiş olan genç bir kadının ise sanayi türü yerlerde gece çalıştırılması mümkün değildir.

Süt İzni ve Ücretsiz İzin Hakkı Nelerdir?

Kadın işçiler istemesi durumunda 16 haftalık surenin sona ermesi sonrasında ya da çoğul gebelik durumunda 18 haftalık süre sonrasında 6 aya kadar ücretsiz olarak izin kullanma hakkına sahiptir. Bu izin, 3 yaşını doldurmamış olan çocuğu evlat edinme durumunda ise eşlerden birine ya da evlat edinene verilir.

Bahsetmiş olduğumuz süre yıllık ücretli izin hakkının hesabı olarak dikkate alınmaması gereklidir. kadın işçinin eğer ki bir yaşından küçük çocuğu var ve emziriyorsa bu durumda gun içerisinde anneye tanınacak 1 buçuk saatlik sut emzirme izni vardır. Bu surenin ne zaman kullanılacağı ve kaça bölünerek kullanılacağı ise anne tarafından belirlenir. Bu sure günlük olarak annenin çalışma zamanı içerisinde kabul edilir. Ancak sut izni konusunda dikkat edilmesi gereken nokta bu iznin birleştirilmeyeceği konusundadır. İznin amacı çocuğun günlük sut ihtiyacını karşılamak olduğundan dolayı günlük olarak verilmesi gerekir.

Gece Çalışması Yapacak Kadın İşçilerin Sağlık Raporları

Eğer bir kadın gece çalıştırılacak ise bu durumda öncesinden şartlara uygunluğunun belirleneceği sağlık raporunu almak durumundadır. Buna göre alınacak olan rapor ise şu şekilde olmalıdır. Önce işyeri hekimi, işyeri ortak sağlık birimi, işçi sağlığı dispanserleri, bunların bulunmadığı yerlerde sırasıyla en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu, sağlık ocağı, Hükümet veya belediye doktorlarına muayene ettirerek çalışmalarına engel bir durum olmadığına dair sağlık raporu almalıdır. Bu raporlar her 6 ayda bir yenilenmelidir.

İlginizi Çekebilir: Kadıköy Avukat

Gebelik Dönemi Kontrolleri

Gebelik planlı olsun ya da olması iş kanunu gereğince anne gebelik suresi içerisinde periyodik kontrollere gitmek durumundadır. Bu kontroller için ise ücretli izin verilmesi gerekir. Bunun için anne adayına bu süreçte izinleri aksatılmadan verilmek zorundadır. Bu izinler iş kanunu kapsamındadır ve işveren bu izinleri normal izin suresinde değerlendiremez.

Eşi Vardiya ile Çalışan Kadın İşçi

Eşler bazen gece mesaisine birlikte denk gelebilir. Bu durumda aile hayatı da göz önünde bulundurularak kadının gece mesaisini tercih etmemek gibi bir hakkı vardır. Dolayısıyla gece mesaisi çakışan çiftler bu durumda farklı karar alabilirler.

Servis Sağlama Yükümlülüğü

İşveren eğer ki bünyesinde gece kadın işçi çalıştıracak ise bu durumda kadın işçinin geliş gidişlerini de göz önünde bulundurarak servis ayarlamak durumundadır.

Hamile İşçilerin Gece Çalışması

Hamile olan bir kadın kesinlikle gece vardiyasında çalıştırılamaz. Eğer ki kadın işçi bunu doktor raporuyla belgelemişse o tarihten itibaren doğumun gerçekleşmesi ve 6. ayın sonuna kadar gece çalıştırılması söz konusu değildir. Bu durum doktor raporuyla 1 yıla kadar uzayabilir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz haklar anne adaylarına ve kadınlara çalışma hayatı içerisinde verilmiş olan haklar arasında yer alır. Ancak kadınların çalışma hayatıyla ilgili yasal hakları yalnızca bunlarla sınırlı değildir.  Bunun için daha derin kapsamlı olan bir yazı hazırlamamız gerekir ya da iş guvenliği ile ilgili kaynaklar araştırılarak inceleme yapılabilir.