preloader
Kaynanaya Hakaret Boşanma Sebebi Sayılır mı? – AYTAÇ YAVUZ
17800
post-template-default,single,single-post,postid-17800,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Kaynanaya Hakaret Boşanma Sebebi Sayılır mı?

Kaynanaya Hakaret Boşanma Sebebi Sayılır mı?

Gelin kaynana çekişmesi yıllardır var olan bir konu ve bu durumunda şiddetli olması halinde boşanmalara kadar gittiğini biliyoruz çünkü bu konuda çok davaya rastgeldik. Böyle durumda olan çiftlerin merak ettikleri konular arasında kaynanaya hakaretin boşanma sebebi sayılıp sayılmayacağı konusunda. Çünkü şiddetin boyutu büyüdükçe de artık gelin kaynana arasında hakarete varan durumlarda kendisini gösteriyor.

bu konunun meraklısı çok olmasına karşın geçtiğimiz günlerde Yargıtay’ın bu şekilde görülen bir davada gelinin kaynanaya hakareti boşanma sebebi sayılmış ve emsal karar niteliğine girmişti. Alınan bu karara göre ise Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, gelinin kaynanaya hakaret etmesini geçerli bir boşanma sebebi olarak kabul etti. Söz konusu dava kararında ise gelinin yararına tazminata hükmedilmesinin doğru olmadığı kararı da alınmış oldu.

Peki, bu emsal kararın ayrıntıları ne şekilde gerçekleşti bir de buna bakalım.

Davacı olan kadın boşanmak için açtığı davada Bursa 6. Aile Mahkemesi, davalı olan kocayı kusurlu buldu ve davalı kocanın tazminat ödemesine karar verdi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin almış olduğu bu karar farklı ve hakkaniyetli bir şekilde oldu.

Davanın detaylarına göre davalı koca eşine ve annesine hakaret ettiği, eşini tehdit ederek fiziksel şiddet uyguladı. Bu duruma göre ise boşanmayaneden olan olayda davacı karşı davalı kadın erkeğe göre ağır kusurlu bulunarak eş yararına Türk Medeni Kanunun’nun  174/1-2. maddelerinden kaynaklanan maddi ve manevi tazminata hükmedilemez.

Kaynanaya Hakaret Boşanma Sebebi Sayılır mı?

Kaynanaya Hakaret Boşanma Sebebi Sayılır mı?

“O halde kadının maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddine karar verilecek yerde yanılgılı kusur belirlemesine bağlı olarak kadın yararına maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi doğru bulunmamış, hükmün bozulması gerekmiştir.”

Kısaca anlatırsak davalı olan koca davacı kadının davacıya ve kaynanasına hakaret ettiği ve davalı kocayı tehdit ederek şiddet uyguladığı yönünde şahitlerinde beyanları dikkate alınmıştır. Yargıtay ise yaptığı kusur değerlendirmesinde kocanın kusurlu olmadığı, onun yerine her iki eşin de eşit kusurlu olduğuna karar vermiş ve bu durumda davacı kadının tazminat almasının mümkün olmadığına hükmetmiştir.

Sonuç olarak şöyle toparlayabiliriz Yargıtay, kadının ya da erkeğin kayınvalidesine hakaret etmesini, ailesine soğuk davranmasını geçerli bir boşanma sebebi olarak kabul etmiştir.