preloader
Kıdem Tazminatı Davası – AYTAÇ YAVUZ
18122
post-template-default,single,single-post,postid-18122,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Kıdem Tazminatı Davası

Kıdem Tazminatı Davası

Kıdem tazminatı davası ile ilgili konuları aşağıda başlıklar halinde açıklamak istedik. Yazımızın net ve doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için giriş bölümünden itibaren çok iyi takip edilmesi gerekir. Öncelikli olarak kıdem tazminatı ne demektir? Bunu açıklayarak başlamak istiyorum.

Kıdem Tazminatı Ne Demektir?

Kıdem tazminatı, bir işçinin aynı işyerinde 1 yıldan fazla çalışmış olması neticesinde kazanılan bir haktır. İşçi aynı işte çalıştığını ve iş ilişkisini yasal olarak ispat edebilirse bu durumda tazminat talebinde bulunabilir. Ancak bunun içinde öncelikli olarak bir dayanağının olması gerekir. Tazminat alınabilmesi için önce işinin yasaların öngördüğü koşulların dışında olması gerekir. Kıdem tazminatı diğer bir adıyla işten çıkarılma tazminatı olarak da bilinir. Yargıtay özel dairesi bir kararında kıdem tazminatının bir işçinin işine olan bağlılığı neticesinde ödenmiş olan ücret olarak belirtmiştir.

Peki, yukarıda da bahsettiğimiz üzere kıdem tazminatında dayanak nedir?

Kıdem Tazminatında Dayanak Nedir?

Borçlar kanununda belirsiz sureli olan iş akitleri feshedilebilir ancak haksız yere fesihte hizmet kapsamında işçiye tazminat ödemesi yapılmasına hükmeder denilmektedir.

4857 Sayılı İş Kanunu ve 1475 Sayılı iş kanununu yürürlükten kaldırmasına rağmen 1475 Sayılı Eski İş Kanunun 14. Maddesini yürürlükten kaldırmamıştır. Bu halde 4857 Sayılı Kanun’un 120. Maddesine göre 1475 sayılı İŞ Kanunun 14. Maddesi hükümleri uygulanacaktır.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Avukat Ofisleri

Kıdem Tazminatı Şartları Nedir?

Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi içinde gerekli olan şartların mutlaka yerine getirilmiş olması gerekiyor. Bunun en önemli şartı ise işçinin aynı işyerinde 1 yıldır çalışıyor olmasıdır. Kıdem tazminatı hakkı, ancak İş Kanununa tabi iş ve işyerlerinde çalışanların taraf olduğu hizmet sözleşmelerinin yasaca belirlenmiş nedenlerden ötürü son bulması durumunda doğar. İş Kanununda işçi sayılmanın koşulu, iş sözleşmesine göre çalışmaktır. Hangi işlerin İŞ Kanununa tabi olduğunu belirlenmesi için an sayfadaki yazımızı okumanızı rica ederiz.

Ne Kadar Süre Çalışmak Gerekir?

Kıdem tazminatında işçi aynı işyerinde en az 1 yıl çalışmış olması gerekir. 1 yıllık sure ise işe başladığı tarihten itibaren başlar.  Eğer ki işveren işçiye bildirimsiz fesih yapmışsa bu durumda fesih beyanının işçiye ulaştığı tarih, ölüm halinde işçinin öldüğü tarih, kadın işçinin evlenme nedeniyle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda fesih süresinin sonu esas alınacaktır. Yıllık izin, ücretsiz izin, hafta tatili, bayramlar, iş kazaları ve meslek hastalıkları izinli geçen sureler işçinin kıdeminden sayılır.

İş Sözleşmesinin Sona Ermesi

Çalışanın ne şekilde çalıştığının önemli yoktur. Kanunda gösterilmiş olan durumların herhangi birinden dolayı hizmet sözleşmesi sona ermişse o zaman kendisine kıdem tazminatı ödemesi yapılması gerekir.  Bu haller ise şu şekilde belirtilebilir.

Askerlik: Erkekler için askerlik süreci önemlidir. Çalışan vakti geldiğinde askere gidecek olursa bu durumda kıdem tazminatı alma hakkı bulunur.

Evlilik Tazminatı: Çalışan bayan çalıştığı esnada evlilik yaşar ve evlendikten sonra işten ayrılmak isterse bu durumda kıdem tazminatı alabilme hakkını kazanacaktır. Buna evlilik tazminatı da denilmektedir. Ancak kadın çalışanın bu tazminatı alabilmesi için bir takım şartlarında oluşması gerekir. Mesela kadın işçinin mutlaka evlenmiş olması gerekiyor. Evlenmesinden itibaren en az 1 yıl içerisinde kıdem tazminatı talebinde bulunması gerekir. Sırf kıdem tazminatı almak için kocasından boşanıp tekrardan boşandığı eşiyle evlenen kadın işçi Medeni Kanun 2. Maddesi uyarınca hakkın kötüye kullanılması olacağından dolayı kıdem tazminatına hak kazanamaz.

Ölüm : Çalışan işçinin hayatını kaybetmesi sonrasında hizmet sözleşmesi de sona erer. Dolayısıyla işçinin bu durumda tüm hakları yasal olan mirasçılarına geçer. Ölen işçinin yakınları bu haktan yararlanabilmek için ise çalışanın en az 1 yıl boyunca aynı işte çalışıyor olması gerekir. İşverenin kıdem tazminatı ödemesi ise çalışanın ölümünde işin kusurunun olup olmaması bakılmaz.