preloader
Kira Hukuku Nedir? – AYTAÇ YAVUZ
17633
post-template-default,single,single-post,postid-17633,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Kira Hukuku Nedir?

Kira hukuku bir malın sahibi ile o malın kiracısı arasında yapılan sözleşmeden doğan sorumlulukların belli bir düzen içerisine alınması demektir. Malı kiraya veren malın sahibidir kiracı ise o malı bedeli karşılığında kullanan kişidir. Kiracı malı belirlenmiş olan süre içerisinde kullanabilir ve bu kullanım sırasında da düzenli olarak bedelini ödemek durumundadır. Bununla ilgili düzenlemeler ise kira sözleşmesinde yapılır. Kiranın ödenmesi para, altın, döviz, hisse gibi araçlarla yapılabilir bunun belirlenmesi ise kira sözleşmesi sırasında yapılır. Kiranın kullanan kişi tarafından ödenmemesi halinde ise malın sahibi kiracının tahliyesini isteme hakkına sahiptir. Ancak kiracı bu durumu kabullenmiyorsa o zaman tahliye davası açılabilir.

Tahliye Davası Nedir?

Kiracının kullanmış olduğu malın bedelini ödemekle yükümlüdür. fakat ödemiyorsa bu durumda kiraya veren kişi kiracının aleyhine olan bir icra talebinde bulunabilir ya da tahliye isteyebilir.Bunun içinde mutlaka alacağı ile tahliyenin açık bir şekilde belirtilmesi gerekir. İcra talebi 7 gün içerisinde itiraz edilebilir 30 gün içerisinde de malın bedelini ödemek zorundadır. Eğer bu süre içerisinde ödeme gerçekleştirilmezse o zaman kiraya veren kişi icra hukuk mahkemesine başvurur ve tahliye davası açar. Davanın sonunda ise icra memurları kiracının malı tahliye işlemlerini başlatır.

İlginizi çekebilirİstanbul Avukat Ofisleri 

Kiralayanın Dava Hakkı

Kira Hukuku Nedir?

Kiracı kira bedelini ödemiyor veya ödemesini tam yapmıyorsa ve kiralık malın giderlerini tam olarak karşılamıyorsa o zaman kiraya veren kişi icra takibinde bulunabilir. Örneğin aidat bedellerinin ödenmesini talep edebilir.

Kira Sözleşmesinin Feshi

Yukarıda bahsettiğimiz hakların tamamı ancak kira sözleşmesi yapılması halinde yerini bulacaktır. Kiraca sözleşmedeki şartları yerine getirmek zorundadır aksi durumda kira sözleşmesi de fesih edilir ve kiracının tahliyesi istenebilir. Eğer malın kullanımı birden fazla kiracıyı ilgilendiriyorsa bu durumda her kiracı kendine düşen paydan sorumlu tutulur ve cezai yaptırımlarda ona göre belirlenir. Kiracının payı burada belli değilse o zaman herkese eşit miktarda paylaşım yapılır ve borcu ödemeyen kişi hakkında işlem başlatılır.

Kiracının Tahliyesi

Eğer ki tüm yapılanlara karşın kiracı malı terk etmiyorsa bu durumda konu mahkemeye konu edilebilir ve icra memurları tarafından malın tahliyesi gerçekleştirilir.