preloader
Koruma Kararı Ne Zaman Talep Edilir? – AYTAÇ YAVUZ
17751
post-template-default,single,single-post,postid-17751,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Koruma Kararı Ne Zaman Talep Edilir?

Koruma Kararı Ne Zaman Talep Edilir?

Türkiye’de son dönemlerde cinayet ve şiddet olaylarına karşı daha fazla önlem almaya çalışıyor. Bu konuyla ilgili yazılı ve görsel olarak pek çok kişinin hikayesini görüyor ve duyuyoruz. Bu konuda dikkatleri çeken en önemli konu ise aile içerisinde yaşanan şiddet olayları oluyor. Aslında halkın büyük bir çoğunluğu da bu konuda yeteri kadar bilgi ve birikime sahip olmadığından dolayı bilgilenmek istiyorlar. Bu makalemde ise size bu süreci biraz daha açık olarak aktarmak istedim.

Kadının yaşadığı bu durum karşısında aile içerisinde yaşanan şiddet olaylarından dolayı 2012 yılından itibaren 6284 sayılı  “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” devreye alınmıştır. Söz konusu olan bu kanuna baktığımız zaman ise toplumun düzeninin korunması ve aile içerisinde yaşanan tehdit ve şiddet olaylarının azaltılmasını sağlayabilmek amacıyla şiddet uygulayan kişinin evden uzaklaştırılmasını sağlamak. Genelde bu uygulamada evden uzaklaştırılan erkek olarak görüldüğünden dolayı algı olarak şiddeti gösteren sadece erkek olarak algılanmaktadır. Yani bu kararın amacı kadının kocasından korunması ya da kocanın karısından korunması değil çocuğun babasından uzaklaştırılmasına dair olabilir.

İlginizi çekebilir: İstanbul Boşanma Avukatları

Peki, “Koruma Tedbiri Kararı” nedir?

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun iki temel iki farklı koruma tedbiri ile mümkün olacaktır. Bunlardan birincisi olan koruyucu tedbiri kararı diğeri ise önleyici tedbir kararıdır. Mahkeme koruma tedbiri kararlarını ikiye ayırıyor. Bu kararlardan birincisi mülki yani vali veya kaymakamın almış olduğu karar ikincisi ise aile mahkemelerinin olmadığı yerlerde asliye mahkemeleri.

Koruma Kararı Ne Zaman Talep Edilir?

Koruma Kararı Ne Zaman Talep Edilir?

Mülki idari amir tarafından verilebilen koruyucu tedbir kararları nelerdir?

  • Başvuran kimsenin kendisine ve çocuklara barınma yeri veya kreş sağlanması.
  • Geçici maddi yardım yapılması.
  • Psikolojik, mesleki, hukuki ve sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmetleri verilmesi
  • Hayati tehlikenin bulunması durumunda geçici koruma altına alınması.

Mahkemeler tarafından verilebilen koruyucu tedbiri kararları nelerdir?

  • Kişinin evli olması halinde müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri belirlenmesi.
  • Tapu kütüğüne aile konutu şerhi konulması.
  • Korunan kişi bakımından hayati tehlikenin bulunması durumunda kimlik ve ilgili diğer bilgi ve belgelerinin değiştirilmesi.