preloader
Miras Nedir ve Nasıl Paylaşılır? – AYTAÇ YAVUZ
17697
post-template-default,single,single-post,postid-17697,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Miras Nedir ve Nasıl Paylaşılır?

Babadan kalan mirasın paylaşımını anlatmadan önce miras ne demektir? ve mirasla ilgili olan soru işaretlerini anlatarak başlayalım.

Miras Nedir?

Miras hayatını kaybeden birisinin varislerin bırakmış olduğu hak ve yükümlülüklerdir. Medeni kanının 599. Maddesinde ise bu durum şu şekilde açıklanmıştır. Mirasçı ya da mirasçılar mirası bırakın vefatı sonrasında mirastan hak kazanırlar. Ayrılık durumları saklı kalmak üzere mirasçılar, mirası bırakanın aynı haklarını örneğin mallarını, alacaklarını taşınır ya da taşınmaz her türlü zilyetliklerini kazanırlar ve mirası bırakan kişinin borçlarını da bu şekilde üstlenmiş olurlar. Eğer mirasçı yoksa bu durumda atanan miraçlı vardır ve onlarda mirası bırakanın ölümü halinde bu haktan yararlanırlar. Yasal olan mirasçı atanmış olan mirasçılara tüm malları teslim etmekle yükümlüdür. Yani ölen kişi tüm mallarını kime bağışlamışsa mallar ona geçer.

İlginizi çekebilir : Kadıköy Avukat büroları

Mirasçı Kime Deniyor?

Mirasçı ölen birinin mallarını bıraktığı kimselere denilir.  Mirasçılarda kendi aralarında ikiye ayrılırlar. Bunlardan birincisi yasal kanuni mirasçı diğeri ise atanan mirasçıdır.

Yasal mirasçı kimdir? Anne, baba, dede, torun, evlat ve diğerleri yasal mirasçı olarak tanımlanır ve ölen kişiyle arasında kan bağı vardır.

Atanan Mirasçı kimdir?  Hayatını kaybeden kişinin önceden mirasçı olarak göstermiş olduğu kişiye denilmektedir.

Reddi Miras Nedir?

Kendisine miras kalan birisi mirası kabul etmeme hakkına sahiptir. Genelde borçları alacaklarından fazla olduğunda bu yöntem uygulanmaktadır. Eğer ki size yasal olarak ya da atanarak bir miras kalmışsa o zaman Medeni kanunun 606. maddesine göre 3 ay içerisinde bu mirası reddetme hakkına sahipsiniz. Bu süre ise mirasçıların bu durumu öğrendikleri andan itibaren başlar. Eğer ki bu süre içerisinde reddi miras yapılmazsa bu durumda mirasçı mirası kabul etmiş sayılır alacaklar ya da borçlar kendisine geçer. Peki, mirasçıların birden fazla olması durumunda paylaşım nasıl olur?

Miras Nedir ve Nasıl Paylaşılır?

Miras Paylaşımı Nasıl Oluyor?

Miras eşit bir şekilde dağıtılmak durumundadır. Ancak eşit paylaşım mirasçının daha önceden belirteceği özel bir husus varsa bu durumda değişecektir. Eğer ki miras kalan kişi ölmüş ve çocukları varsa o zaman onun hakkı eşit bir şekilde çocuklarına geçecektir. Yani torunlarda burada mirastan hak kazanmış olurlar.