preloader
Mirasın Borca Batık Olması – AYTAÇ YAVUZ
17791
post-template-default,single,single-post,postid-17791,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Mirasın Borca Batık Olması

Mirasın borca batık olması demek, alacaklarının borçlarını karşılamadığı durumu ifade eder. Yani daha basit bir ifadeyle anlatacak olursak eğer ki mirası bırakan kişinin borçları alacaklarında n daha fazlaysa bu durum gerçekleşmiş olur. Bir mirasçı alacaklarını miras bıraktığı gibi borçlarını da miras bırakır.

Miras Nedir?

Hayatını kaybetmiş olan birisinin sahip olduğu tüm mallarının alacak ve borçlarıyla beraber mirasçılarına geçmesidir. Mirasçıların kimler olduğu ise miras hukukunda ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Mirasçılar mal varlığını eşit bir şekilde bölerler ve temsil hakları da kendilerindedir.

Peki, borca batık olan bir mirasın paylaşımı nasıl olur onu da aşağıda açıklayalım.

İlginizi çekebilir:İstanbul boşanma avukatı  

Borca Batık Miras Nasıl Paylaşılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi mirası bırakanın malları her mirasçıya eşit bir şekilde dağıtılır. Her mirasçı da aldığı mirastan kendine düşen pay kadar borçtan sorumlu tutulur. Yani kalan miras ne kadar eşit bir şekilde dağıtılıyorsa borçlarda aynı şekilde eşit olarak dağıtılır. Mirasın nasıl paylaştırılacağı konusu da bu şekilde ifade edilmiş olacaktır.

Mirasın borca batık olması miras kalan kişiler tarafından önceden bilinebileceği gibi mirasın hesaplanmasının sonrasında da anlaşılabilir. Bu noktada ise miras kalan kişinin nasıl bir yol izleyeceği şöyle ifade edilebilir.

Mirasın Borca Batık Olması

Mirasın Borca Batık Olması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Eğer ki mirasçının borçları üstlenilmek istenmiyorsa o zaman yapılacak olan işlem reddi mirastır. Belli bir zaman aşımı süresinin geçmeden önce reddi miras talebinde bulunulduğunda miras reddedilmiş olacaktır. Eğer mirası bırakan kişinin borca batık olduğu kesin olarak biliniyorsa bu durumda reddi miras davası açılmasına gerek yoktur. Mirasın borca batık olması durumu net olmamışsa bu durumda 3 ay içinde reddi miras yapılması gerekir. Mirasın borca batık olması durumunda insanların en büyük yaptıkları hataların başında mirasa müdahale etmek geliyor. Eğer ki böyle durumda mirasa müdahale edilmezse bu durumda mirasta borçlarda üstlenilmemiş olunacaktır.