preloader
Mobbing Durumunda İşçi Hakları Nelerdir? – AYTAÇ YAVUZ
17888
post-template-default,single,single-post,postid-17888,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Mobbing Durumunda İşçi Hakları Nelerdir?

Mobbing Durumunda İşçi Hakları Nelerdir?

Mobbing son zamanlarda işçilerin hayatında çok sık duyduğumuz kelimeler arasında. Bizde bu makalemizde mobbing nedir ve bir çalışan mobbing’e uğradığında nasıl haklara sahip olacaktır. Bunları anlatalım istedik. Çünkü pek çok çalışan mobbing karşısında sessiz kalıyor ve haklarını aramaları gerektiğini bilmiyorlar. Yazımıza başlarken ilk olarak Mobbing nedir? bunun tanımını yaparak başlayalım.

Mobbing Nedir?

En basit anlatımıyla mobbing bir işyerinde bir ya da birkaç kişinin diğerlerine karşı düşmanca ve ahlaksız bir şekilde psikolojik baskı yapmasıdır. Etiğe aykırı olan bu yöntem sistematiksel olarak işçinin işten soğutulmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Avukat

Mobbing kelimesi ilk olarak 1980 yılında iş hayatındaki baskının tanımlanması amacıyla Dr.Heinz Leymann tarafından kullanılmaya başlandı. Tanımlamadan yola çıkarak uygulayan kişinin ise aşırı kontrolcü olmasının yanı sıra korkak ve iktidar açlığı çektiği anlatılmak istendi. Peki günümüzde bir çalışana uygulanan mobbing nasıl ortaya çıkar?

Mobbing Durumunda İşçi Hakları Nelerdir?

Mobbing Durumunda İşçi Hakları Nelerdir?

Mobbing Durumu Nasıl Ortaya Çıkar?

  • Çalıştığı işinde tecrübesinin ve yeteneklerinin sorgulanmaya başlanması
  • Güvenilmediği duygusunun hissettirilmesi
  • Tamamlanamayacak olan işlerin verilmesi
  • İşle ilgili bilgi saklanması
  • Görmezden gelinmek
  • Yetkilerin elinden alınması

Yukarıda sıraladığımız başlıklar bir işyerinde çalışana karşı mobbing uygulanmaya başlandığını gösterir. Kişi bu zamana kadar yaptığı işinde birden bire adeta hatalıymış gibi gösterilmeye başlanır ve başkalarının yanında utandırılması hedeflenir. Mobbing yalnızca işveren değil çalışanlar tarafından da uygulanır. Yani yöneticiler bazı çalışanlarını diğer personele baskı yapması için azmettirebilir.

Mobbing’e çalışanlar tarafından maruz kalan işçi durumu yönetimle paylaştığında böyle bir şeyin olmadığı kabullenilmeyerek tavır başvurusunu reddederler. Sonuçta çalışan istifa etmesi için zorlanır ve bu da sanki kendi isteği gibi gösterilmeye çalışılır.

Psikolojik Mobbing’in Etkileri

Mobbing’ e uğrayan bir çalışan mesleki bütünlüğünü ve benlik duygusunu zedeler ve paranoya ile kafasının karışmasına neden olur. Mobbing’e uğrayan kişi kendine olan güveni zaman içerisinde kaybetmeye başlar ve bu da onun toplumdan soyutlanmasına neden olacaktır. Bu psikolojiye sahip olan çalışan ise huzursuzluk, korku, utan, öfke ve endişe duygularını hissederek yaşamaya başlayacaktır.