preloader
Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olur? – AYTAÇ YAVUZ
17735
post-template-default,single,single-post,postid-17735,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olur

Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olur?

Mutlu bir evlilik nasıl olur sorusunun yanıtı için önce evlilik kelimesinin ne demek olduğunu net bir şekilde kavramış olmak gerekiyor. Evlilik iki yabancı insanın farklı kültürlerde dahi olsalar iki ayrı aile öyküsüyle bir araya gelmesi ve kendilerini yeni baştan tanımlamaları demektir. Yeni ve özel olan bu yapı sayesinde kendi kişisel kimliklerini de oturtmuş olurlar. Evlilik bir ailenin temel yapısını oluşturur ve bu sayede toplumlar oluşur. Evlilik mantık olarak bakıldığında ise bir kadınla bir erkeğin hayatını birleştirmesi ve karı koca rollerini almasıdır. Evlilikteki kuralların korunması da önemlidir. Bunun için bu hakların korunması yasalar çerçevesinde olur. İnsanlar evliliği ciddi bir müessese olarak da tanımlamışlardır.

Gelin isterseniz bu müesseseyi bizde yakından bir gözden geçirelim.

Evlilikte karmaşık bir ilişki sistemi mevcuttur. Eşler birbirlerine davranma şekillerini evlilik içerisinde alacakları rolleri ve sorumlulukları çok iyi öğrenmek zorundadır. Evliliğin temelinde de cinsel yaşamın olması cinsiyet rollerinin belirlenmesi ve üretim tüketimin de düzenlenmesi gibi aşalar söz konusudur. Evlilik içerisinde eşler korunma, sosyal hayat, güvende olma ve dayanışma gibi konuları birlikte ele almalı ve birbirlerine destek olmalıdır.  Bir çiftin toplumda yer edinmesi ancak bunları doğru bir şekilde başardıklarında mümkün olacaktır.

Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olur?

Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olur?

Evlilik Duygusal İhtiyaç

Evlilik insanın bir anlamda duygusal ihtiyaçlarının da kendileri tarafından karşılanmasını sağlayacak üstelik bu hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bugün çekişmeli boşanma davalarına baktığımız zaman büyük çoğunluğunun da duygusal yönden ilişkilerinin bitmiş olduktan sonra bu aşamaya geldikleri görülür. Bir kadın ya da bir erkek sevme, sevilme ve beğenilme gibi doğal ihtiyaçlarını da evlilik içerisinde karşılar.

Evliliğin niteliksel bir takım cevapları da vardır. Bu cevaplar ise şu şekilde yanıtlanabilir.

Evliliğin sürdürülebilmesi bir takım çabaların gösterilmesiyle mümkün olacaktır. Buna bağlanma denir. Bağlanmak ise eşlerin birbirine vermiş oldukları güven ve özen sonrasında geliştirir. Eşler birbirine özen gösterdiği zaman bu aynı zamanda duygusal bağlanmayı ifade edecektir.  Son olarak ise eşlerin birbirleri arasındaki iletişime mutlaka önem vermeleri gerekiyor. Bu sayede mutlu bir evlilikte yaşanmış olacaktır.