preloader
Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır? – AYTAÇ YAVUZ
17584
post-template-default,single,single-post,postid-17584,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır?

Türkiye’de en çok görülen dava türünden bir tanesi olan nafaka artırım davası konusunda görevli mahkemenin neresi olduğu, bu davanın nasıl açıldığı ve hukuki dayanakların neler olduğunu yazımız içerisinde detaylıca belirtmek istedim.

Boşanma davaları iki türlü işler bunlardan birincisi anlaşmalı boşanma davası ikincisi ise çekişmeli boşanma davası. Bu davalarda alınan kararlar ise eski eşin ve çocukların ekonomik durumları göz önünde bulundurulup sosyal yaşam durumuna göre karara bağlanır. Bu karar neticesinde ise nafaka bağlanması söz konusu olacaktır. Türkiye’de en yaygın nafaka türüne baktığımız zaman ise burada karşımıza iştirak nafakası ile birlikte yoksul eş için tesis edilmiş olan yoksulluk nafakası karşımıza çıkıyor.

Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır?

Yoksulluk nafakası henüz boşanma kararı tam olarak alınmamışsa bu süre içerisinde tedbir nafakası olarak isimlendirilmektedir. Bir davanın nafakaya bağlanması aslında uzun soluklu olan bir sürecinde başlamasıyla ilgilidir. Mesela şu şekilde örnekleyebiliriz. Erkek çocuklar için 18 yaşına kadar iştirak nafakası bağlanabilirken okuduğunda ise bu değişecek ve yerini yardım nafakası olarak alacaktır. İştirak nafakasının yardım nafakasına dönüştürülmesiyle ilgili talebiniz için Kadıköy boşanma avukatı  olarak bizden hukuki destek alabilirsiniz.

Nafakalar da miktarlar değişen ekonomik ve sosyal yaşama göre bazen yetersiz kalabilir böyle durumda ise nafaka artırım davası açılması mümkün olacaktır. Aytaç Yavuz Hukuk Danışmanlık uzmanlık alanında olan bu süreçte size hizmet verecektir. Nafaka artırım davası açılabilmesi için mutlaka haklı bir gerekçenin olması gerekir. Mesela bir örnek vermek gerekirse aldığınız paranın zaman içerisinde değer kaybetmiş olması, enflasyon ve ekonomik şartların değişmiş olması gibi çeşitlenebilir.

Nafaka Artırımı Davasında Yetkili Mahkeme Kimdir?

Nafaka artırım davasında yetkili olan mahkeme nafakayı alan kişinin ikametindeki aile mahkemeleridir. Dava nafakanın alınmaya devam ettiği zaman dilimi içerisinde her zaman açılabilir. Nafaka davalarında zaman aşımı ise 10 yıldır. Yani 22 yaşına gelmiş ve işe yeni başlamış bir genç nafaka artırımı davasına başvurmuş olsa da geçmişe dair herhangi bir ödeme alamaz.

Nafaka Artırım Davasının Dayanağı

Nafaka artırımı davasında karar hakime bağlı olacaktır. Bunun için hakim değerlendirmeler yaptıktan sonra kararını açıklar. Karar ise Türk Medeni Kanunu madde 176’ya göre  “Tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde iradın artırılması veya azaltılmasına karar verilebilir.”