preloader
Özel Hastaneden Alınan Sağlık Raporu Geçerli Mi? – AYTAÇ YAVUZ
17967
post-template-default,single,single-post,postid-17967,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Özel Hastaneden Alınan Sağlık Raporu Geçerli Mi?

Özel Hastaneden Alınan Sağlık Raporu Geçerli Mi?

Bir işçinin işine işverene haber vermeden gelmemesi mümkün değildir. Ancak işe gelemeyecek olan işçinin önceden bildirmesi ya da anlık çıkan işinde telefonla bilgi vermesi halinde işverenin kabul ederse o zaman izinli sayılabilir. Ancak bazı durumlar var ki bu mümkün olmayabilir. Mesela işçinin aniden hastalanması işe gelmemesine bir neden olabilir. Hastalığın önceden planlı bir şey olmamasından dolayı çalışanın işyerine haber vermeden hastaneye gitmiş olması bir zorunluluk olacağından dolayı hakkında bir tutanak tutulmaması adına rapor vermesi gerekli olacaktır. Ancak işçi özel bir hastaneye gittiğinde buradan almış olduğu raporun işyerinde geçip geçmediği de merak konusudur. Bizde bu makalemizde buradan yola çıkarak özel hastaneden alınan sağlık raporu geçerli mi, değil mi? Bunu anlatalım istedik.  Lakin öncelikli olarak mazeretiniz olmadan işe gelmemenin ne gibi sonuçları olduğunu anlatalım.

İlginizi Çekebilir : Kadıköy Avukat

Mazeretsiz İşe Gitmemek

Yukarıda da belirttiğimiz üzere herhangi bir mazereti olmadan işine gitmeyen bir işçiye öncelikli olarak uyarı yapılır. Ancak bu durumun devam etmesi halinde ise işçinin tazminatsız olarak işten çıkarılmasına karar verilir. İşçinin işyerindeki tutumu da mazeretsiz işe gelmemede etkilidir. Eğer ki ilk kez böyle bir durum yaşanıyorsa bu durumda sorun büyütülmeden kapatılabilir. Lakin işçi bunu sürekli olarak tekrar ediyor ve gerçekten de hasta bu durumda işveren yazılı bir belge olmadığından dolayı bu duruma inanmayabilir. Bunun içinde hastaneden alınan bir rapor sorunun büyümemesine neden olabilecektir.

Özel Hastaneden Alınan Sağlık Raporu Geçerli Mi?

Özel Hastaneden Alınan Sağlık Raporu Geçerli Mi?

 Sağlık Raporu Nereden Alınmış?

Gelelim asıl sorumuzun yanıtına. bir işçinin hastaneye gitmesi ve sağlık raporunun üniversite ya da devlet hastanesinden alınmasında herhangi bir sorun yoktur. Lakin özel hastaneden alınan rapor genelde işverenin kafasını karıştırır ve itibar görmeyebilir. Ancak işin yasal boyutunda işçinin özel hastaneden almış olduğu raporunda geçerliliği söz konusudur. Eğer işçi özel hastaneden aldığı raporunu işyerine verir ve işveren de bunu kabul etmez işçiyi işten çıkarırsa bu durumda işçi dava açtığında büyük ihtimalle davayı kazanacaktır. Yargıtay işçilerin özel hastaneden almış oldukları sağlık raporuna itibar edilmesi gerektiği kanaatine varmıştır.