preloader
Sigortasız Çalışan İşçinin Hakları Nelerdir? – AYTAÇ YAVUZ
17912
post-template-default,single,single-post,postid-17912,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Sigortasız Çalışan İşçinin Hakları Nelerdir?

Sigortasız Çalışan İşçinin Hakları Nelerdir?

Sigortasız işçi çalıştırmak Türkiye’nin kanayan yarayanlarından biridir. Kayıt dışı istihdam olarak açıklanan bu sistemde işçiler yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına sessiz kalmayı tercih ediyorlar ancak yaşamlarının geri kalanını da bu şekilde riske atmış oluyorlar. Sigorta adından da anlaşılacağı üzere insanların yıllarca çalışıp emek verdikten sonra bu emeklerinin karşılığının alınabilmesi amacıyla işçiyi korumaya yönelik getirilmiş bir sistem. Dolayısıyla sigortalı olan işçilerin hakları garanti altına alınmıştır. İnsanlar çalıştıktan sonra hayatlarının refah içerisinde devam etmesi için çalışırken de düzenli bir şekilde sigortasının ödenmesi gerekiyor. Peki sigortasız çalışan ya da çalıştırılan bir işçi haklarının neler olduğunu biliyor mu?

Yasa sigortalı işçiyi şu şekilde tanımlamış. Kısa ya da uzun süreli olarak sigorta kolları açısından adına prim ödenmesi gereken ya da adına prim ödemesi gerçekleşmiş olan kişi çalışma süresi boyunca çalışmasını engelleyecek olan iş kazalarına, meslek hastalıklarına, doğum ve diğer hastalıklarda güvence altına alınmış olacaktır. Bunun yanı sıra çalıştığı süreye bağlı olarak emekli olduğunda yaşamını devam ettirebilmesi için ücret garantisinde olacaktır.

İlginizi çekebilir:  istanbul avukat ofisleri

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine göre, “Her şahsın gerek kendisi, gerek ailesi için, sağlığını ve refahını temin edecek uygun bir hayat seviyesine ve işsizlik, hastalık, sakatlık, dulluk, ihtiyarlık veya geçim imkânlarından iradesi dışında mahrum bırakacak diğer hallerde, Sosyal Güvenlik Hakkı vardır” denilmektedir.

Sigortasız Çalışan İşçinin Hakları Nelerdir?

Sigortasız Çalışan İşçinin Hakları Nelerdir?

Türkiye’de sosyal güvenlik hakkı ise anayasanın 60. maddesince düzenlenmiştir. Bu maddenin içeriğinde ise herkes, Sosyal Güvenlik Hakkına sahip olacaktır. Denilir. Devlet ise bu güvenliğin sağlanabilmesi için gerekli ortamın oluşturulmasını sağlar ve bunun tedbirini alır. Her çalışanın sigortalı olma hakkı ve zorunluluğu vardır. İşçi ya da işverenin iradesine bu durum bırakılamaz. Çalışanın sigorta hakkı ve yükümlülükleri fiili çalışma söz konusu olduğunda doğrudan başlar ve sigortanın başlangıç tarihinden önce işçi işe giriş bildirgesini imzalamak durumundadır. Çalışan işe başladığı andan itibaren sigortalı olacak.

Ülkemizde Sosyal Güvenlik her ne kadar yasal olarak bir zorunluluk olup güvence altına alınmayı sağlamış olsa da bugün halen çalışan kesim arasında ciddi bir sıkıntının da olduğu görülmektedir.