preloader
Sosyal Medya İş Akdinin Feshine Neden Olur mu? – AYTAÇ YAVUZ
17900
post-template-default,single,single-post,postid-17900,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Sosyal Medya İş Akdinin Feshine Neden Olur mu?

Sosyal Medya İş Akdinin Feshine Neden Olur mu?

Pek çok insanın hayatında vazgeçilmez bir unsur olan sosyal medya insanların yaşam tarzlarını ve sosyal alışkanlıklarını etkiliyor. Bu durum aynı zamanda kişilerin iş hayatını farkında olmadan önemli ölçüde etkiliyor. Sosyal medyayı kullanırken unuttuğumuz şey ise insanların paylaşımlarını kontrolsüzce yaptıkları ve bu paylaşımlarında erişime hazır olduklarıdır. Dolayısıyla gün içinde yapılan çok sayıda paylaşım insanlara aktarılarak farklı deneyimler elde edilmeye çalışılıyor.  Ancak bu kontrolsüz paylaşımların bazı durumlarda işverene geçerli olarak tazminat hakkını fesih etme hakkı da verebiliyor.

Burada elbette ki anayasa düşünce ve ifade özgürlüğünü esas almıştır. Fakat bir işverenin işyerinde çalışanlarını gözetleme ve koruma hakkına ilişkin işçilerinde işverenlerine sadakat yükümlülüğü vardır. Bu yükümlülük ise kişinin düşünce ve kendini ifade hakkının meşru sınırlarını geriye çekmesi işverenin itibarını ve çalışma disiplinini bozuyor olması işverenin haklı dayanağı olabiliyor. 4857 Sayılı İş Kanun’da bu durum açık bir şekilde belirtilmiştir. Kanun işçiye sadakat yükümlülüğünü getirmiş ve buna göre şöyle bir düzenleme yapılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Kadıköy Avukat

İşçi paylaşımlarında ve sözlerinde işverenin aile bireylerinin şeref ve namusuna dokunacak sözlerde ve davranışlarda bulunması veya haysiyetini kırıcı bir söylemde bulunması.

İşverenin ailesine sataşması

İşverenin işçiye olan güvenini kötüye kullanması ve meslek sınırlarını zorlaması

İşverenin tazminatsız bir şekilde iş akdini fesih gerekçesi sayılır.

Sosyal Medya İş Akdinin Feshine Neden Olur mu?

Sosyal Medya İş Akdinin Feshine Neden Olur mu?

İş kanunun temel prensibinde ahlak ve iyi niyet kuralları söz konusudur. Yargıtay ise bu durumda paylaşımların ya da davranışların bu uyumun sınırlarını zorlaması durumunda bu hakkı işverene tanımıştır.

Ola ki bu paylaşımlar direk olarak işvereni hedef almamış olsa bile siyasi paylaşım yapılmışsa bu durumda işveren işçinin siyasi paylaşımlarından kaynaklı olarak iş akdini tazminatsız bir şekilde feshedebilmektedir.

Aşağıdaki paylaşım durumlarında fesih hakkını doğuracak davranışlar belirtilmiştir.

İşçinin mesai saatleri içerisinde ve iş yerindeyken yaptığı sosyal medya paylaşımları

Özellikle dikkatin ve algının yoğun olduğu bir işyerinde işçinin mesai saati içerisinde sosyal paylaşımlar yaparak işini aksatıyor olması.

İnternet üzerinden mesai saati içerisinde yazışma programlarının kullanılması.