preloader
Suriyeli İle Evlenenlerin Boşanması – AYTAÇ YAVUZ
17571
post-template-default,single,single-post,postid-17571,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Suriyeli İle Evlenenlerin Boşanması

Suriye mahkemeleri tarafından verilmiş olan bir boşanma kararının bizim ülkemizde geçerli olması direk olarak mümkün değildir. Bunun için Türkiye’nin bu kararı tanıması ve geçerli olabilmesi için Suriye mahkemelerinden alınmış olan boşanma kararının tenfizi sağlanması gerekecektir. Suriye’de yaşayan bir türk vatandaşı istediği zaman boşanma davasını Türkiye’den ya da Suriye’den açabilecektir. Bunun için tek bir ülkeden başvurmak gerekmez. Fakat boşanma davasına başvuracak olan çiftlerin ikisi de Türk vatandaşı ise o zaman Suriye’de açılacak olan davada Türk hukukuna göre hareket edilecektir. Yani Suriye mahkemesi Türkiye’nin kabul etmiş olduğu kurallar çerçevesinde davayı yönlendirir. Bunun dışında çiftlerden birisi Türk vatandaşı birisi Suriye vatandaşı ise ve dava Suriye’de açılmışsa o zaman mahkeme Suriye hukuk kurallarını işletir.

Tanıma ve Tenfiz Davası

Eşler Suriye mahkemesine başvurdular Türkiye mahkemeleri ise bu durumda kontrol olarak davanın Türk hukukuna göre işlenip işlenmediğine bakacaktır. Şayet ki dava Türk hukuku değil de Suriye hukukuna uygun olacak şekilde görülmüşse o zaman kararın Türk kamu düzenine aykırı olup olmadığına bakılır.

İlginizi çekebilir:  İstanbul avukat ofisleri 

Kısacası şunu söyleyebiliriz ki birisi Suriyeli diğeri Türk olan bir çift eğer boşanmak isterse bu durumda mahkeme kararının tenyiz yöntemiyle Türkiye’ye tasdik ettirmek zorundadır. Bunun dışında verilecek olan bir kararında Türkiye’de bağlayıcılığı yoktur. Yani Suriye’de boşanmış olsanız bile Türkiye’de boşanmış olarak sayılmazsınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eşler yasal olarak boşanmış sayılamadıklarından Türkiye’de tekrar olarak evlenemezler. Kişilerin tüm hakları eskisiyle birlikte aynı şekilde saklı kalacaktır.

Peki, boşanma davasında tanınma ve tenfiz ne demektir? Bunu da detaylı bir şekilde açıklayalım.

Suriyeli İle Evlenenlerin Boşanması

Tanınma ve Tenfiz Ne Demektir?

Tanıma yabancı ülke mahkemelerince verilmiş olan bir resmi kararın Türk yasalarına uygunluğu doğrultusunda incelenip tespit edildikten sonra kabul edilmesidir. Tenfiz ise bu kararın Türkiye’de tanınması ve icrasına karar verilmesi anlamına gelmektedir. Yani bu iki kelimenin anlamını herkesin anlayacağı bir dille ifade etmek gerekirse yabancı bir ülkenin almış olduğu kararın Türk hukukuna uygun olduğunun tespit edilmesidir.