preloader
Süt İzni Nedir, Nasıl Kullanılır? – AYTAÇ YAVUZ
17818
post-template-default,single,single-post,postid-17818,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Süt İzni Nedir, Nasıl Kullanılır?

Süt İzni Nedir, Nasıl Kullanılır?

Çalışan kadın memurların çocuğunu emzirebilmesi için kullanmış oldukları bir izin çeşididir. Analık izninin süresinin dolumu sonrasında ilk 6 ayda günde 3 saat ikinci 6 için günde 1,5 saat olarak belirlenmiştir. Kadın memur süt iznini istediği saatler arasında kullanabilir. Tercih tamamen kendisine bırakılmıştır.

Doğum yapan anne isterse süt iznini yarım gün izin olarak kullanabilir. Süt izninin uygulanmasına yönelik olarak açıklamalar detaylı bir şekilde aşağıda yer almaktadır.

Süt izni kime verilir?

Süt izninden yararlanmak isteyen annenin memur ve çalışıyor olması gerekir. Anne bu hakkından yararlanabilmek için dilekçe ile çalıştığı kuruma başvurmak zorundadır.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Avukat

Süt izni süresi ne kadar?

Süt izni analık izni süresinin sona ermesiyle başlar ve bu tarihten itibaren 1 yıllık olarak düzenlenir. Bu 1 yılın ilk altı ayı için günde 2 saat ikinci ayında ise günde 1,5 saat olarak belirlenir.

Süt izninin süresi çoğul doğumlarda da aynı şekilde düzenlenir.

Süt izni konusunda düzenleme şu şekilde yapılmıştır. Analık izni süresinin sonunda isteğe bağlı olarak çocuğun hayatta olması şartıyla analık izninin bitimi sonrasında hemen süt izni verilmeksizin ilk doğumda iki ay ikinci doğumda 4 ay, sonrakilerde ise 6 y süreyle günlük çalışma zamanının yarısı kadar çalışabilir. Eğer çoğul gebelik olmuşsa bu durumda süreye 1 ay daha eklenir.  Eğer doğan çocuk engelliyse bu durumda süre 12 ay olacak şekilde belirlenir. Memurun çalışacağı süreler kurumu tarafından belirlenecektir.

Süt İzni Nedir, Nasıl Kullanılır?

Özel sektörde süt izni

Özel sektörde çalışan annelere bebeklerinin doğumundan sonra emzirmeleri için günde 1,5 saat süt izni verilir. İznin ne şekilde kullanılacağı ve kaça bölünebileceği anne tarafından belirlenir ve bu süre günlük çalışma süresine dahil edilir.

Süt İzni Toplu Kullanılabilir Mi?

Süt izninin amacı annenin bebeğini düzenli olarak besleyebilmesini sağlamaktır. yani çalışan annenin toplam olarak kullanacağı bir durum değildir. Ancak bu konuda bir yasa olmadığından dolayı bazı işyerleri böyle bir hak tanımıştır.