preloader
Toplu İşten Çıkarmanın Şartları – AYTAÇ YAVUZ
17951
post-template-default,single,single-post,postid-17951,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Toplu İşten Çıkarmanın Şartları

Toplu İşten Çıkarmanın Şartları

İş kanununun 29. maddesinde işveren ekonomik, teknolojik ve benzer durumlardan dolayı işyeri ya da işin gerektirdiği için topluca işten çıkarma yapabilir. Bu durumu daha açık bir şekilde anlayabilmek için toplu işten çıkarma ne demektir? Buna bir bakalım.

İşveren işçilerine otuz gün önceden bir yazı ile bu durumu bildirmek durumundadır.  Eğer ki toplu çıkaracağı işçi sayısı 20 ile 100 arasındaysa en az 10 işçinin 101 ve 300 işçi arasında yer alıyorsa % 10 oranında daha fazlaysa 30 işçinin çalıştıkları işyerinden aynı anda çıkarılmış olmaları toplu işten çıkarma olarak tanımlanmıştır. Sonuç olarak bir işten toplu işten çıkarma şeklinde tanımlama yapılabilmesi için en az 20 kişinin o işyerinde çalışıyor olması gerekir.

Toplu İşten Çıkarmaya Nedenler?

Toplu işten çıkarmalara pek çok neden olabilir. Örneğin işyeri küçülmeye gidiyor olabilir, yeni bir teknoloji kullanılması söz konusu olabilir. İşletmenin dışında yaşanan ülkedeki ekonomik kriz ve satışların bu oranda azalmış olması gibi nedenler olabilir.

Toplu işten çıkarmalar şirketlerde az olsa bile aslına bakarsanız bu çalışma hayatı içerisinde var olan bir durumdur. Bunun için işveren işçiye sahip olduğu haklarını vermeleri halinde topluca işten çıkarma yaşanılabilir. Toplu işten çıkarmada iş sözleşmesi fesih edilecekse bu durumda işverenin de objektif ve somut olarak bu durumu ortaya koyması yani toplu işten çıkarmanın da kaçınılmaz bir son olması gerektiğini ispat etmesi gerekiyor.

Toplu İşten Çıkarmanın Şartları

Toplu İşten Çıkarmanın Şartları

İlginizi Çekebilir: Kadıköy Avukat

Yargıtay’ın verdiği bir kararda bu durum açık bir şekilde ifade edilmiştir. Davalı işverenin dosyaya ibraz etmiş olduğu bilançolara göre işyerinin uzun süreden beri zarar ettiği ve verimin artırılması için fazla olan eleman sayısının da düşürüldüğünü yeniden yapılandırmaya gidilmesi gerektiği, bu nedenle davalının yeniden yapılandırma kurulu oluşturarak norm kadro belirlemesi yaptığı… Davalı işverenin hazırladığı listede salt sayılar yer almakta ve herhangi bir gerekçeye yer verilmediği görülmektedir. Somut olayda olduğu gibi çok fazla sayıda fesih gerçekleştiren kurumların ve özellikle yasasında da hüküm olmakla yeniden yapılandırmaya ve norm kadroya dayanan fesihlerde bu belirlemelerin rasyonel, objektif ve somut olarak yapılması ve uygulamasının da yasaya uygun olması gerekmektedir…  Çetin SONKAYA (Yaklaşım Ocak 2009)