preloader
UYAP Arabulucu – AYTAÇ YAVUZ
18181
post-template-default,single,single-post,postid-18181,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
UYAP Arabulucu

UYAP Arabulucu

Bu makalemizde UYAP arabulucu hakkında bilgilendirme yapalım istiyoruz. Ancak konuya daha hakim olunabilmesi açısından arabuluculuk ve UYAP konusunu ayrı, ayrı ele alıp sonrasında UYAP arabulucu hakkında bilgilendirme yapmaya çalışalım istedik.

İlk olarak arabuluculuktan bahsetmeye çalışalım ancak şunu söyleyelim ki arabuluculuk faaliyet alanı her geçen gün genişlemektedir. Arabuluculuk sistemi aşağıdaki maddelere ayrılmıştır.

  1. İhtiyari arabuluculuk
  2. Dava şartı olan arabuluculuk

Bu iki arabuluculuk 1 Ocak 2019 tarihinden sonra ticaret hukukundan doğan anlaşmazlıklar neticesinde uygulanmaya başlanmıştır.  Gelelim arabuluculuk ne demektir? Bunu anlatmaya.

Arabuluculuk Nedir?

Arabuluculuk kanunun 1. maddesine göre, arabulucular uzmanlık eğitimlerini almış olan tarafsız ve uçuncu bir kişinin katılımıyla birlikte ihtiyari olarak yürütülmüş olan uyuşmazlık durumunda çözüm üreten kişilerdir. iş ve tarafların serbest bir şekilde tasarruf edebilmelerini sağlar. Arabulucular bir takım teknikleri kullanarak görüşmelere ve müzakerelere katılmak amacıyla her iki tarafı bir araya getirir ve bu sayede tarafların anlaşma sağlayabilmesi için birbirini anlamaya çalışmasına yardımcı olur. Davaların çözüme kavuşturulabilmesi ve anlaşma sağlanabilmesi için iletişim çok önemli bir konudur. İki taraf doğru iletişimi yapması halinde anlaşma sağlayabilirler. Arabulucu olan kişi uçuncu taraf olduğundan dolayı iki tarafın çözüme kavuşamaması halinde farklı bir çözüm önerisinde bulunur.

İlginizi Çekebilir : KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) Nedir?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi arabuluculuk ihtiyari ve zorunlu olarak iki bölüme ayrılmıştır. Asıl arabuluculuk hangisidir derseniz temel olarak kullanmış olduğumuz arabuluculuk ihtiyari olandır. Buraya kadar arabuluculuğun ne demek olduğu hususuna değindik ancak isterseniz buradan sonra UYAP arabulucu ile ilgili olarak temel ilkelerinden bahsedelim.

Arabuluculukta dava bilgileri dahil olmakla birlikte UYAP adalet, Avukat, Vatandaş ve diğer portallar üzerinden yapılmış olan işlemler ile UYAP bünyesinde yayımlanmış olan atamalar ve yer değiştirmeler gibi bilgiler kısa mesaj ve duyurularla kullanıcılara sunulur.

Peki, UYAP ne demektir?

UYAP nedir, ne demektir?

UYAP Arabulucu

UYAP Arabulucu

UYAP ulusal yargı ağı bilişim sistemi olarak tanımlanmıştır. UYAP sayesinde mahkeme ve dava süreçleri daha fazla hızlandırılmış olur ve bu sayede güvenilirlikte artırılmış olacaktır. Buradaki amaç kağıtların ortadan kaldırılarak online sistemler sayesinde bilgilendirilmelerin daha hızlı bir hale getirilmesini sağlamaktır. UYAP adli olan konularda insanların hayatlarını kolaylaştırdığından dolayı hem vatandaşlar hem de yargı mensuplarının yaşamları kolaylaştırılmış olacaktır. UYAP 2001 yılında faaliyetlerine başlamış ve o tarihten itibaren de etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

UYAP Görevleri Nelerdir?

UYAP teknolojinin kullanılarak Adalet Bakanlığının ve bağlı olan taşra teşkilatlarının adli ve idari tüm yargı destek birimlerinin yazılım ve otomasyonlarla kamu kurum ve kuruluşlarının dış birim entegrasyonunun sağlanmasını sağlayan bir bilişim sistemidir. UYAP sayesinde yargısal, idari, denetim ve faaliyetleri bu sistem sayesinde elektronik ortamdan yürütülmektedir.

Eskiden davalar, dava süreçleri, bilgi ve belgeleri arşiv taraması yapılarak aranırken UYAP sayesinde artık tarama, arşiv süreçlerinin tamamı çok hızlı bir şekilde ulaşılmış olacaktır. UYAP hem vatandaşlar hem de yargı mensupları için çok önemlidir.

Hukuk herkes için vardır ve var olmak zorundadır. Bunun içinde hukuki konularda insanlar çözüme ne kadar hızlı bir şekilde kavuşabilirlerse kendi özgürlüklerini de o kadar genişletmiş olacaklardır. Genişleyen ve gelişen hukuk sistemi kendisini ne kadar ileri adıma atabilirse insanların sorunlarının ve devletin işleyişi bir o kadar hızlanmış olacaktır. Türkiye büyüyen gelişmiş bir ülke ve bu anlamda gelişen dünya düzeni içerisinde gerek teknolojiyi kullanmak gerekse bu teknolojinin kamuya entegresini sağlamak yaşamı daha kolay bir hale dönüştürebiliyor. Sorunların hızlı çözülüyor olması ise beraberinde insanın kendine ve yasalara olan güvenini bir kademe daha artırmış oluyor. UYAP arabulucu ise yasal sorunlarda insanların online olarak işlerinin hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlayan sistemdir.