preloader
Velayet Davası Nedir? – AYTAÇ YAVUZ
17625
post-template-default,single,single-post,postid-17625,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Velayet Davası Nedir?

Velayet altında olmak demek reşit olmayan çocukların anne babasının koruma ve himayesi altında olmak demektir. Yasal bir durum olmadığı sürece bir çocuğun velayeti anne ve babasından asla alınamaz. Eğer ki bir hakim kararı sonucunda vasi ataması yoksa bu durumda ergin çocuklarda anne ve babasının velayeti altında olacaktır.

Velayet davası

Çocuğun eşlerden birisinin velayeti altında olması halinde diğer eş bu durumda aile mahkemesine velayet davası açabilir. Velayetler çocukların kişiliğinin yanı sıra bakım, eğitim ve mallarına ilişkin hakları da kapsar. Bunun için velayetin olduğu kişiler çocuğa bakmak ve eğitimini üstlenmek zorundadır. Velayetin şartlarının yerine getirilmesi ve sorun olmaması durumunda ise anne ya da babanın velayetlerine dokunulmaz. Bir çocuk hakkında velayetin düzenlenmesinin amacı çocuğun ileriki yaşamına dair yarar sağlanmasıdır. Çocuk hakkındaki velayet kararı verilirken burada anne ya da babanın beklenti ve istekleri önemli değildir. Çocuğun üstün yararı göz önünde bulundurularak velayetin kime verileceği kararlaştırılır.

Velayet Düzenlemesinde Yaş

Mahkeme çocukla ilgili velayet kararı alırken yaşa göre hareket eder. Belli bir yaşın üzerindeki çocuklarla ilgili karar verilmeden önce çocuğun dinlenmesi sağlanır ve ona bu konu hakkındaki görüşleri sunulur. Burada yaş faktörü ise 8 yaş ve üzerindeki çocukları kapsar. Bu yaşın üzerinde olan çocuklara sorulmadan velayetin verilesi mümkün değildir.

velayet

Evlilikte Velayet Nasıl Kullanılır?

Anne ve baba boşanmadığı sürece velayet her ikisinde olur ve ortak bir şekilde kullanırlar. Ancak evlilik bitmiş ve boşanma gerçekleşmişse bu durumda hakim velayeti eşlerden birisine verecektir. Eğer ki anne ya da babadan birisi hayatını kaybederse bu durumda çocuğun velayeti sağ kalan ebeveyne verilir.  Eğer ortada bir evlilik bulunmuyor ve çocuk varsa bu durumda çocuğun velayeti anneye aittir.  Eğer ki anne kısıtlıysa ya da ölmüş ise bu durumda hakim çocuğun menfaatlerini göz önünde bulundurarak bir vasi atar ya da velayet babaya verilir. Üvey çocuklarda velayet ise yine anne ve babaya ait olacaktır.

İlginizi çekebilir : Çekişmeli Boşanma Avukatı 

Velayetin Kapsamı Nedir?

Velayetin kapsamı çocuk üzerine olacağından geniştir. Çocuğun eğitimi, bakımı, beslenmesi, her türlü ihtiyacı çocuğun menfaatleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.