preloader
Velayet Ne Demektir? – AYTAÇ YAVUZ
17812
post-template-default,single,single-post,postid-17812,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Velayet Ne Demektir?

Velayet Ne Demektir?

Velayet bir çocuğun korunabilmesi ve onun temsil edilebilmesi için getirilmiş olan hukuki bir haktır. Eğer ki çocuk bulunduğu ortamda sağlıklı ve doğru bir gelişim geçiremiyorsa bu durumda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bunları sağlayabilecek bir ortamda yetiştirilmesi gerekir.  Yetişkin olmayan yani 18 yaşından küçük olan çocukların velayetleri anne ve babasındadır. Eğer ki anne ve baba konusunda yasal bir neden yoksa asla onlardan alınmaz. Bu durum anne ve babanın boşanması halinde ise farklılaşır.

Sadece boşanma değil anne ya da babadan biri hayatını kaybetmişse o zaman hayatta kalan çocuğun velayetini üstlenir. Boşanma sürecinde ise takdir tamamen hakimin ve çocuğun isteğine bırakılmıştır. Boşanma sonrasında anne çocuğuna bakamayacak durumdaysa o zaman velayet babaya veya mahkemenin tayin etmiş olduğu farklı bir kişiye verilebilir.  Buraya kadar her şey iyi olan anne ve babalar içindir. Ancak bir de çocuğa beklediği ve hak ettiği ilgiyi göstermeyen ve ona kötü davranan anne babalar vardır ki mahkeme böyle ailelerden çocuğu direk olarak alarak bir kuruma yerleştirir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Boşanma Avukatı

Velayet Ne Demektir?

Boşanma Döneminde Velayet Kime Aittir?

Boşanma döneminde çocuğun velayeti babadadır. Ancak boşanma bitene ve velayetin kime karar verileceği ise belirlenmiş olduktan sonra genelde velayet anneye geçer.  Bunun için bir takım belirleyici faktörler göz önünde bulundurulur ve bu şekilde çocuğun gelişimi daha olumlu olacaktır.

  • Velayeti alacak olan kişinin çocuğun çıkarlarını koruması gerekiyor dolayısıyla bunu hangi taraf daha iyi ve net bir şekilde karşılayacaksa.
  • 0–4 yaş arasındaki çocuklar annede kalırlar.
  • Çocuk duygusal olarak hangi tarafa daha yatkın ise
  • Çocuk hangi tarafta daha sağlıklı yaşamına devam edebilecekse

Velayet Verilirken Çocuğun İsteği

Tabii ki ortada bir velayetlik durum varsa bu durumda çocuğa duygusal olarak kiminle kalmak istediği sorulur ve onun düşünceleri alınır. Hakim çocuğa kimin yanında kalmak istediğini ve kimin yanında daha mutlu olduğunu soracaktır.

Hakim tüm bu faktörleri birleştirip göz önünde bulundurduktan sonra velayetle ilgili kararını verecektir.