preloader
Veraset İlamı Nedir? Nasıl Çıkarılır? – AYTAÇ YAVUZ
18061
post-template-default,single,single-post,postid-18061,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Veraset İlamı Nedir? Nasıl Çıkarılır?

Veraset ilamı bir kişinin öldükten sonra mirasçılarının kim olduğunun tespit edilebilmesi için çıkarılacak olan bir belgedir. Veraset ilamı ile birlikte mirasın paylaşımı ve reddi de söz konusu olacaktır. Bu yazımızda veraset ilamı nedir, nasıl çıkarılır bu soruların yanıtlarını verelim istedik.

Veraset İlamı Nedir?

Kişi öldükten sonra mirasçıların da belirlenmiş olması gerekir. Dolayısıyla alınacak olan bu belgeyle aksine bir durum olmadıkça adı geçenler mirasçı olarak kabul edilir ve geride kalan mirastan almaya hak kazanırlar.

Veraset İlamı Ne İşe Yarar?

Veraset ilamı alınmasının amacı mirasçılara eşit miktarda paylarının da dağıtılmasını sağlamaktır. Bunun için geride kalan malların bölüşümünün yapılabilmesi için çok önemlidir. Bunu şu şekilde bir örnekle açıklayabiliriz. Örneğin tapuda bir ev mevcut ise bu durumda evinde mirasçılarına bölünmesi gerekir. Veraset bu noktada eşit olarak payların dağıtılması konusunda önemlidir.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Veraset ilamını noterden alabileceğiniz gibi aynı zamanda Sulh Hukuk Mahkemesinden de talep edilebilmektedir. Eğer ki Sulh Hukuk Mahkemesinden alınmak isteniyorsa öncelikli olarak dilekçe yazmanız ve bu şekilde başvurmanız gerekir. Dilekçe sonrasında ise Sulh Hukuk Mahkemesi sizinle ilgili olarak nüfus müdürlüklerinden nüfus kaydınızı talep edecek ve bu sayede sizin mirasçı olup olmadığınızın da kararı tespit edilecektir. Noterden alacaksanız bu durumda nüfus kayıtlarınızın incelenmesi yapılır ve bu şekilde ilam çıkarılacaktır.

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır?

Veraset ilamına konu olacak kişinin vefatının ardından 1 ay içinde çıkarılması gereklidir. Veraset için gerekli olan belgeler ise aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

Veraset ilamı çıkarabilmek için herhangi bir sınırlama yoktur. Bunun için Türkiye’nin her yerindeki noterlere ya da Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak işin çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız o zaman bölgedeki mahkemeleri tercih etmeniz gerekli olacaktır.

Eğer ki mirasçı sayısı birden fazlaysa bu durumda mirasçıların yalnızca bir tanesinin başvuruda bulunması yeterli olacaktır. Diğer mirasçılarda dilekçeye eklenebilir. Ortaya çıkan karar ise tüm mirasçılar için aynı sonucu ortaya çıkaracaktır.

Dilekçe yazılırken dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında mirası bırakan kişinin nüfus kayıt örneğinin olmasıdır. Mahkeme, ölenin nüfus kaydının bulunduğu yerdeki nüfus idaresine yazı yazarak, o kişinin aile durum tablosunu getirtir. Uygulamada, genel olarak iki tanık dinlendiği görülüyor. Bu bilgiler doğrultusunda da mahkeme, mirasçıları ve miras paylarını tespit ediyor.

Mirasın Reddi Nasıl Olur?

Mirasın reddinin talep edilmesi durumunda yetkili mahkeme miras bırakanın en son ikamet ettiği yerdeki Sulh Hukuk mahkemesidir. Kişi kendisine bırakılan mirası 3 ay içerisinde başvurusunu yapak zorundadır. Bu süre mirasçının kendisinin bilgisinin olduğu günden itibaren başlar. Süresi içinde yapılmış olan ret beyanı, mirasın açıldığı yerin sulh mahkemesince özel kütüğüne yazılıyor ve reddeden mirasçı isterse de kendisine reddi gösteren bir belge veriliyor. Tutanağın ve kütüğün nasıl tutulacağı da tüzükle düzenleniyor.