preloader
yurtdışı tanıma tenfis davası – AYTAÇ YAVUZ
18018
page-template-default,page,page-id-18018,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Yurtdışında Yaşayan Türkiye Vatandaşlarının Boşanma İşlemleri

Tanıma Tenfis Davası

​ Aşağıda vereceğimiz bilgiler yurt dışında TC vatandaşı ya da mavi kart sahibi olan, boşanma davası açacak ya da açmış kişileri yakından ilgilendiren 3 ihtimal hakkında hazırlanmıştır

 

Bu 3 ihtimal şu şekildedir;

  • Yurtdışında kalıyor fakat Türkiye’de boşanma davasının açılması isteniyorsa.
  • Yurtdışında yaşarken boşanmış ancak bu boşanma kararının Türkiye’de de resmiyet kazanmasını isteniyorsa
  • Yurtdışında boşanmaya karar verilmiş boşanma davası açılmak isteniyor ya da açılmışsa

Yukarıdaki ihtimaller doğrultusunda aşağıda ihtiyacınız olacak tüm bilgilendirme metinlerini bulabilirsiniz. Fakat konuya detaylıca başlamadan önce isterseniz yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin boşanma kararı aldıklarında nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine dair bilgiler verelim.

Yurtdışında Yaşıyorum Boşanma Kararı Aldım Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

​Evlilik bazen istenildiği gibi devam etmeyebilir ve artık bu durumun size ve karşınızdakine zarar verdiğini düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda aynı acıları defalarca yaşamak mantıklı gelmeyeceğinden boşanma kararı verdiniz peki böyle durumda ne yapmanız gerekli?

Yurtdışında yaşarken o ülkede boşanma başvurusunda bulunmak pek tavsiye edilen bir durum değildir. Çünkü o ülkede boşansanız bile Türkiye’de boşanmış sayılmazsınız ve evliliğiniz kağıt üzerinde devam ediyor olarak görülür.

Yaşadığınız ülkede verilecek olan bir boşanma kararı maalesef bizim ülkemizde doğrudan kabul görmeyecektir. Bunun içinde siz bunları düşünmeden boşanma işlemini oradan gerçekleştirmiş olabilir ve Türkiye’de bunun resmiyetini nasıl kazandırabilirim derseniz o zaman bu konunun yanıtını da aşağıda görebilirsiniz. Ancak şunu söyleyelim yurtdışındaki bir boşanma kararını ülkemizde geçerli hale getirmek istiyorsanız o zaman tanıma ve tenfiz davası açmanız gerekecek.

Yabancı ülkelerdeki dava masrafları bizim ülkemizdeki kadar uygun olmayabilir. Bunun içinde daha fazla para ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle Türkiye’de davanın açılmış olması daha az maliyetli olacaktır. Üstelik burada yeniden dava açacağınız için ekstra bir para harcamanız gerekecektir.

​Her ülkede medeni kanun uygulamaları birbirinden farklı olabilir. Çünkü ülkeler boşanma işlemlerinde kendi örf ve adetlerini göz önünde bulundururlar. Yabancı bir ülkenin göz önünde bulunduracağı kurallar ise size uygun olmayabilir.

​Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu 3 neden sizin boşanma davasını Türkiye’de açmanızı gerektirecektir. Sürecin maliyetinin yanı sıra daha da uzamış olması sizi psikolojik olarak da etkileyecektir.

Türkiye’de Boşanma Davası Açmam İçin Gelmem Gerekir mi?

Bahsettiğimiz nedenler doğrultusunda Türkiye’de dava açmanın daha mantıklı olduğunu belirttik ve sizde süreci buradan başlatmak istediniz. Peki Türkiye’de bu süreci nasıl yürüteceksiniz?

​Boşanma davaları ülkemizde iki şekilde açılabilir. Bunlardan birincisi çekişmeli boşanma davası diğeri ise anlaşmalı boşanma davasıdır.

Eğer siz anlaşmalı olarak boşanma kararı almış ve süreci bu şekilde yönetmek istiyorsanız bu durumda hem sizin hem de boşanma kararı aldığınız eşinizin tüm sonuçları örneğin; nafaka, velayet, tazminat ve mal paylaşımı gibi her konuda anlaşmış olmanız gerekiyor. Bu anlaşma ise sözlü değil yazılı sözleşme şeklinde olması gerekiyor. Dilekçeniz ve bu sözleşmeyi mahkemeye sunarsınız. Böyle bir boşanma davası çok kısa bir sürede tamamlanacak ve tek bir celsede boşanma gerçekleşmiş olacaktır. Ancak anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için her iki tarafında mutlaka Türkiye’de olması ve hakimin karşısına çıkması gerekir. Eğer ki eşlerden birisi işini bile bahane ederek davaya katılmazsa bu durumda boşanma gerçekleştirilemez.

Evliliklerin bitirilmesinin en büyük nedeni anlaşamamaktır. Dolayısıyla en çok başvurulan yöntemlerden birisi çekişmeli boşanma davasıdır. Çekişmeli boşanma davalarında yurtdışında olsanız bile davaya gelmeniz gerekmez. Öncelikli olarak size yakın olan Konsolosluğa giderek bir vekalet vererek avukatınızı seçmeniz gerekiyor. Avukatınız sizin adınıza gerekli olan boşanma işlemlerinin tümünü yürütecektir.

​Aytaç YAVUZ hukuk danışmanlık olarak biz sizin için Türkiye’nin neresinde olursa olsun boşanma davalarınızı üstleniyor ve danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Daha fazla ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Boşandım. Boşanma Kararını Nasıl Türkiye’de Geçerli Hale Getiririm?

​Merak edilen konuya yukarıda değinmiştik ancak içeriğine biraz daha derinlemesine bakabilir. Yurtdışında boşandığınız zaman bu karar bizim ülkemizde otomatik olarak tanınmayacak ve sizin boşanmanın geçerli hale gelebilmesi için de iki yöntemden birisini uygulamanız gerekiyor

29.04.2017 tarihinde Nüfus Hizmetleri Kanunu değiştirilmiştir. Buna göre yurtdışında yaşayan birisi oradan aldığı boşanma kararını Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliklerine götürerek boşanmanın ülkemizde de gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Ancak bunun için mutlaka iki kişinin de konsolosluğa gitmesi gerekiyor. Yani sadece tek tarafın gitmesi geçerli olarak kabul edilmez.  Ancak bu durum sadece sizin boşanmış olduğunuz anlamına geliyor yani boşanma ile birlikte tazminat, nafaka, mal paylaşımı gibi durumlar için konsolosluktan işlem yapılmaz. Bunların Türkiye’de de geçerli olmasını istiyorsanız o zaman yapmanız gereken şey Türkiye’de tanıma ve temyiz davası açmaktır.

Tanıma ve tenfiz davasını açtıktan sonra bulunduğunuz ülkede alınan boşanma kararı aynı şekilde Türkiye’de de geçerli olacaktır. Bu davanın açılabilmesi için ise sizin Türkiye’de olmanız gerekmez. Bunun için vekalet verdiğiniz avukat sizin yerinize bu işlemleri yapacaktır.

​Aytaç YAVUZ hukuk danışmanlık olarak biz sizin için Türkiye’nin neresinde olursa olsun boşanma davalarınızı üstleniyor ve danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Daha fazla ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.