preloader
Zinanın Delilleri ve İspat Edilmesi – AYTAÇ YAVUZ
17618
post-template-default,single,single-post,postid-17618,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Zinanın Delilleri ve İspat Edilmesi

Boşanma davasının gerekçesi zina ise o zaman davacının zinayı ispatlaması için bir takım araçları kullanabileceğini biliyoruz. Aşağıda kanıt olarak kabul edilebilecek durumlar ve sunulacak olan araçlar yasal olarak belirlenmiştir. Boşanma davaları arasında zina sebep olarak ön sıralarda geliyor ancak davacının da davasını yani iddiaya konu olan zinayı mutlaka ispat etmiş olması gerekiyor.

ZİNANIN İSPAT ARAÇLARI

Zina var ve bunun için bir takım ipuçları, tavırlar ve davranışlar ortaya çıkarılacak nedenlerle kabul edilmesi gerekir. Aşağıda bahsedeceğimiz nedenler zinanın ispatını mümkün kılacaktır.

  • Zinanın gerçekleştirildiği kadının gebe kalması
  • Herhangi bir zührevi hastalığa yakalanmak
  • Fotoğraflar
  • Düğün
  • İletişim araçları
  • Tanıkların sözleri
  • Soruşturma evrakları

Bunları kendi aralarında biraz daha açarsak şu şekilde belirtebiliriz.

İlginizi çekebilir: Boşanma Kararı Nasıl Alınır, Boşanma Sonrası Süreç

GEBE KALMAK

Gebe kalmak şu şekilde olabilir. Siz işiniz gereği farklı bir şehirdesiniz ve eşinizden uzaktasınız. Ya da siz evliliğinizde doktor kontrolünden geçerken kısır olduğunuzu biliyorsunuz. Böyle durumda eşinizin gebe kalmış olması zinayı düşündürecektir. Dolayısıyla bu durum zinanın tespiti için önemli bir araçtır ve kesinliği yüksek olacaktır.

ZÜHREVİ HASTALIĞA YAKALANMAK

Eğer eşinizin zührevi bir hastalığı yok ancak siz böyle bir hastalığa yakalanmışsanız bu durumda zina şüphe konusudur. Çünkü zührevi hastalıklarının gerçekleşmesi ancak cinsel yolla olacaktır. Dolayısıyla sizde olmayan bir hastalığın eşinize bulaşmış olması bu ihtimali ortaya koyacaktır.

FOTOĞRAFLAR

Zinanın Delilleri ve İspat Edilmesi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlar genelde eşlerin kendilerini de kötü ve eksik hissetmesini sağlayacağı için fotoğraflar en çok başvurulan yöntemlerin başında geliyor.Ancak fotoğraflar konusunda da seçici olmak gerekir. Yani her fotoğraf zina belgesi olarak gösterilemez. Örneğin eşinizin otele giriyor olması delil olarak gösterilemez fakat otel odasındaki fotoğraflar bir delil olarak kabul edilir.

DÜĞÜN YAPMAK

Düğün yapmak zinayı açıkça gösteren bir konudur. Eğer ki eşiniz kesin olmayan bir boşanma sonucunda bir başkasıyla düğün yapıyorsa bu durum zina olarak kabul edilir.

İLETİŞİM ARAÇLARI

İletişim araçları da zinanın tespiti için önemlidir. Örneğin bilgisayar ya da telefon kanıtları zinanın belgelenmesini sağlayacak araçlardır. Ancak burada elbette ki bu konuşmaların ve görüntülerin içeriği önemlidir.