preloader
Boşanırken Kredi ile Alınan Malın Paylaşımı – AYTAÇ YAVUZ
17629
post-template-default,single,single-post,postid-17629,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanırken Kredi ile Alınan Malın Paylaşımı

Kredi kartı ile alışverişler günümüzün en önemli araçları arasında geliyor. Özellikle de krediler neredeyse tüm sorunlarımızı çözüyor. Ev ya da araç alırken kullandığımız krediler ise son dönemlerde boşanma davalarına konu olmaya başladılar bile. Öyle ki evliyken kredi ile alınan ev ya da araba kredisi bitmeden boşanma kararı alınabiliyor. Boşanma başvurusu işlemlerinde ise merak edilen bu konu avukatlara en fazla sorulan sorular arasında geliyor.

Boşanırken Kredi ile Alınan Malın Paylaşımı

Peki, kredi ile alınan ev, araba ve arsa gibi gayrimenkullerin henüz borçları bitmemişse bu durumda malın paylaşımı nasıl olur. Kadıköy boşanma avukatı sitemiz içerisinde boşanma davası sürecinde böyle bir durumla karşılaşmanız halinde neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler verelim. Daha önceki makalelerimiz içerisinde size belirttiğimiz gibi evlilik sırasında edinilen malların tamamı 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda belirtildiği üzere eşlerin ikisi de hak sahibidir. Dolayısıyla buradan anlaşılacağı gibi evlilik sırasında kredi ile edinilmiş olan malların paylaşımı da ortak olacaktır. Konuyu örnekleyerek açıklayacak olursak şu şekilde belirtebiliriz. 250 bin TL kredi çekerek bir ev aldınız ve evliliğiniz içerisinde bu kredinin 150 bin lirasını ödediniz ve geriye 100 bin lira borcunuz kaldı. Mahkeme böyle bir durumda şu kararı alacaktır.

Bankaya ödemiş olduğunuz 150 bin TL’nin yarısı bir eşe diğer yarısı da diğer eşe paylaştırılır. Bu da 75+75 TL şeklinde olacaktır.  Yani bu da demek oluyor ki bankaya ödemiş olduğunuz kredi borcu düşüldükten sonra ödenmiş olan borçtan hesaplama yapılır. Kalan bölüm için ise eşlerden biri borcu üstlenmek için dava açabilir ve kalan borcu üstlenerek evin sahibi olmayı talep eder.

Eğer ki bu süreçte borcun ödenmesi sırasında eşlerden birinin tarafının ailesi maddi olarak destek olmuşsa mahkeme bu konuyu da mal paylaşımı esnasında dikkate alacaktır

Boşanma davası ve kredi ile alınmış olan mallarla ilgili boşanma davası sırasında nasıl bir yol izlenebileceğine dair bizimle iletişime geçebilir aşağıdaki yorumlardan da bize sorularınızı sorabilirsiniz.