preloader
Boşanma Davaları Hakkında Bilgiler – AYTAÇ YAVUZ
18086
post-template-default,single,single-post,postid-18086,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Boşanma Davaları Hakkında Bilgiler

Boşanma Davaları Hakkında Bilgiler

Makalemizde boşanma davaları hakkında bilgiler verelim istedik. Bu sayede boşanma süreci içerisinde olanlar ya da boşanmaya karar verenler nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda da fikir sahibi olabilecekler.

İsterseniz öncelikli olarak çekişmeli boşanma davası nasıl açılır ve anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır bu konu başlıklarını ayrı ayrı bir değerlendirelim.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanma davalarında yetkili olan mahkeme aile mahkemesidir. Boşanmak isteyen eşlerin son 6 aydan beridir nerede ikamet ediyorlarsa ikamet ettikleri yerdeki aile mahkemesine başvurularını yapmaları gerekiyor.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davaları ise istenilen bir adliyede açılabilir. Bunun için herhangi bir ikamet yeri zorunluluğu bulunmamaktadır. Boşanacak olan çiftler aile mahkemesine giderek boşanma davalarını açabilirler ve en önemli olarak gösterilecek şeyinde anlaşmalı boşanma protokolünü imzalamış olmalarıdır. Aile mahkemesi anlaşmanın içeriğine bakarak kararını verir.

Çekişmeli boşanma davasında izlenecek olan usullerle anlaşmalı boşanma davası arasındaki usuller birbirinden farklıdır. Yani karşı tarafa tebligat gönderme, cevap verme, bekleme gibi herhangi bir durum anlaşmalı boşanmalarda yoktur. Bunun içinde bu davalar genelde hızlı tamamlanır.

Merak edilen diğer bir husus ise boşanma davasında herhangi bir gerekçe gösterilip gösterilmediği konusunda olmuştur.

Boşanma Davaları Hakkında Bilgiler

Boşanma Davaları Hakkında Bilgiler

Boşanma Davasında Gerekçe Göstermek Gerekir mi?

Boşanma davasını açan eşin mahkemeye dilekçesinde somut bir neden göstermesi gerekiyor. Bu genelde şiddetli geçimsizlik olur. Ancak bunun dışında daaldatma, ortak konutu terk gibi özel nitelikte sebepler de olabilir. Boşanmayı açan kişi boşanma dilekçesinde vermiş olduğu gerekçeyi mutlaka ispat etmesi gerekiyor. Yani ortada bir aldatılma söz konusuysa bu durumda aldatmanın da delilini sunmak zorundadır. Boşanma gerçekçi olarak görülmüyorsa hakimin boşanma davasını reddetmesi söz konusudur ve bu durumda boşanma davası belli bir süre boyunca aynı gerekçeyle açılamaz.

Boşanma Davasının Maliyeti Nedir?

Boşanma davalarında davacı harç ve diğer giderleri peşin olarak karşılamak zorundadır. Eğer ki bir de avukat tutmuşsa bu durumda avukatlık ücreti de işin içine gireceğinden dolayı net bir rakam vermek doğru olmayacaktır. Bunun için bizimle iletişime geçtiğinizde size en doğru rakamlar hakkında da detaylı bilgiler verebiliriz.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davalarında sürede merak edilen konular arasında yer alıyor.Burada süreyi belirleyen şey ise davanın ne şekilde açıldığı hususu oluyor. Eğer ki dava anlaşmalı boşanma olarak açılmışsa bu durumda ilk duruşmada boşanma işlemi de gerçekleşmiş olur k bunun süresi de 1 ay ile 4 ay arasında değişebilir.  Çekişmeli boşanma davalarında ise bir süreden bahsetmek mümkün değildir. Davanın usulüne göre açılıp açılmadığı, tarafların hangi konularda anlaşamadıkları, nafaka, mal paylaşımı ve velayet gibi konular işin içine girdiği için genelde çekişmeli boşanmalarda dava süreci uzayacaktır. Bunun elbette ki psikolojik olarak bir takım neticelerinden de bahsetmek mümkündür.

Tarafların Duruşmaya Katılması Gerekir mi?

Kural olarak tarafların vekalet verdiği bir avukat varsa, tarafların duruşmaya katılma zorunluluğu yoktur. Ancak, anlaşmalı boşanma davasında taraflar kısa sürede boşanmak istiyorsa her iki tarafın duruşmada hazır olması şarttır. Hakim, her iki tarafı dinleyerek boşanma talebinin özgür iradeye dayalı olup olmadığını kontrol etmek zorundadır.

Taraflardan Birisi Boşanmak İstemiyorsa Ne Olur?

Boşanma davalarında davacı mutlaka kusuru ispatlamak zorundadır. Aksi takdirde dava düşebilir. Karşı tarafında boşanma talebini istemediğini düşünecek olursak bu durumda süreç uzayacak ve sebebin ispatı daha da önem kazanacaktır. Ancak boşanmak istenilen eş nedenle ilgili olarak bir kusurunun olmadığını ispatlarsa bu durumda dava da reddedilmiş olur.