preloader
Boşanma Davasında Hakim Neye Dikkat Eder? – AYTAÇ YAVUZ
17781
post-template-default,single,single-post,postid-17781,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Davasında Hakim Neye Dikkat Eder?

Boşanma davasında hakim neye dikkat eder konusu açılacak olan dava modeline göre değişiklik gösterecektir. Boşanma davalarına genel baktığımız zaman çekişmeli olan süreç biraz daha uzun ve farklı işler çünkü hakimin bu davalarda dikkat ettiği birkaç önemli husus vardır. Bunların başında da başvurulan davanın nedeninin ispat edilmesi gelir. Bunun dışında diğer yasal prosedürlerde ilk sıradadır ve her iki tarafta kendi iddialarını ispat etmek zorundadır. Hakimin bu konuların ispatını istemediği durumun bu şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğinin net bir şekilde anlaşılmasıdır. Eşlerden hangisi daha çok kusurluysa hakim ona göre tavrını belirleyecektir.

Anlaşmalı boşanma davasında ise cevap biraz daha basittir. Çünkü eşler aralarında anlaşmış oldukları için hakim davanın incelemesini yapmaz. Anlaşmalı davalarda hakimin dikkat ettiği nokta huzurdur. Boşanmaya dair taleplerini alır ve işleme koyar. Anlaşmalı boşanmalarda hakim eşlerin bunu gerçekten isteyip istemediklerine bakar. Örneğin eşin baskı ve tehdit kullanarak diğer eşi boşanmaya ikna etmiş olması halinde hakimin tutumu daha farklı olacaktır.

Boşanma davalarında maddi ve manevi konular önemlidir. Öncelikli olarak bunlarla ilgili bir anlaşmanın olup olmadığını sorar kısacası hakim anlaşmalı boşanma davasında en çok protokolü inceler.

Boşanma Davasında Hakim Neye Dikkat Eder?

Boşanma talebinde bulunmadan önce eşlerin ilk merak ettikleri husus acaba hakim davada neler olabilir diyecektir.  Boşanma davası eşler açısından hem maddi hem de manevi bir süreçtir. Evlilikte dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar vardır ve bu kuralların çiğnenmesi ya da benzer kusurların işlenmiş olması evlilik birliğinin sarsılmasına neden olur. Boşanma davalarında evlilik birliğinin sarsılması bir gerekçedir ve eşler bu şekilde boşanma talebinde bulunabilirler.

Eğer hakim boşanma davasında gerek görürse konunun biraz daha araştırılması için davanın daha fazla incelenmesini isteyecektir. Mesela boşanmada gerekçe aldatma ise halim aldatmanın ne zaman yaşanmış olduğuna ve bunun delillerine bakacaktır.

Boşanma davalarına neden olan bir konuda hayata kasttır. Eğer ki eşlerden birisi hayata kast, kırıcı sözler ve davranışlar, haysiyetsiz hayat sürme gibi durumlar söz konusuysa burada tarafları ve tanıkları dinleyeceğinden dolayı süreç daha da uzayacaktır.