preloader
Boşanma Sebepleri – AYTAÇ YAVUZ
17787
post-template-default,single,single-post,postid-17787,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Boşanma Sebepleri

Boşanma Sebepleri

Aile hukuku ve Medeni Kanun evli olan kişilerin evli kaldıkları süre boyunca onların evliliklerini kapsayan bir hukuk dalıdır. Bir çift evlenebilir ve çocuk sahibi olabilir ancak evlilik farklı nedenlerden dolayı da tekrar sona erebilir. Boşanma talebinde bulunan çiftlere baktığımız zaman burada farklı sebepler göstererek başvuruda bulunduklarını görüyoruz. Aile hukukuna baktığımız zaman boşanmalarla ilgili pek çok neden var ve bunlar arasında en çok bilineni şiddetli geçimsizlik olarak karşımıza çıkıyor.

Boşanmada Şiddetli Geçimsizlik

İnsanlar evlilik için ilk adımlarını atacaklarında elbette ki süreç içerisinde boşanmayı hedeflemezler ve bunu istemezler. Ancak bazen amaçlananın dışında da durumlar gelişebilir. Özellikle de aceleye getirilen ya da erken yaşta olan evliliklerde bu durum çok fazla görülen bir sondur. Her ne kadar insanlar bunun planlamasını yapmıyor olsalar da ister istemez birbirlerini yeterince tanıyamadıklarından dolayı böyle bir sonuç gerçekleşebilir. Boşanmak kötü bir durum olsa da dünyanın sonu değil değildir. Belki de sizin olumsuz baktığınız bu durum sizin için daha olumlu olacaktır ancak burada da sebebini çok iyi düşünmenizde fayda vardır. Şiddetli geçimsizlik genelde anlaşmalı boşanma davalarında sebep olarak ileri sürülür ve çiftler bu şekilde boşanma talebinde bulunurlar. Şiddetli geçimsizliği kapsayan durumların içerisinde genelde çiftler arasında fikir uyuşmazlığı olmasıdır ve böyle durumda anlaşma yoluna gidilirse süreç daha da kısaltılmış olacaktır.

Boşanma Sebepleri

Boşanmanın sebepleri arasında aldatmaları da görebiliyoruz. Eşler her ne kadar birbirlerini seviyor olsa da aldatma söz konusu olmuşsa bu durum bir boşanma nedenidir. Eğer aldatılan eş bu durumu ispat edebilirse o zaman farklı bir sebebe gerek duymadan hakim tek bir celsede boşanma işlemini gerçekleştirebilir.

Boşanmaların Sebebi

Hayata kastetmekte boşanma nedenleri arasında gösterilebilir. Özellikle kadına şiddet haberleri altında bu konulara çok fazla rastlamaktayız.

Haysiyetsiz yaşam boşanma sebepleri arasında gösterilebilir. Burada cinsiyet fark etmeksizin kadın ya da erkeğin kötü bir yaşam sürmesi halinde boşanmak isterlerde mahkemeye başvuruda bulunabilirler.