preloader
Çekişmeli Boşanma Davası Soru Cevap – AYTAÇ YAVUZ
17747
post-template-default,single,single-post,postid-17747,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Çekişmeli Boşanma Davası Soru Cevap

Çekişmeli Boşanma Davası Soru Cevap

Bu makalemiz içerisinde çekişmeli boşanma davasında en çok merak edilen soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. Bu sorulardan yola çıkılarak dava öncesi ve süreci içerisinde nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair fikir edinilmiş olursunuz. Ancak öncelikli olarak çekişmeli boşanma davası nedir? Bu sorunun yanıtını vererek başlayalım.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Medeni Kanunda anlaşmalı boşanma davasının dışında kalan her türlü nedenden dolayı açılmış olan boşanma davaları çekişmeli olarak ifade edilir. Eşler boşanma süreci içerisinde bazı ya da hiçbir konuda fikir birliğine varamazlarsa açılacak dava çekişmeli boşanma olacaktır.

Eşim boşanmak istemiyor nasıl dava açabilirim?

Yukarıda tanımdan da verdiğimiz açıklamaya tam bir örnektir. Eğer eşiniz boşanmaya yanaşmıyorsa bu durumda açacağınız dava çekişmeli boşanma davası olacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davası Soru Cevap

Çekişmeli Boşanma Davası Soru Cevap

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

Çekişmeli davaların süreleri anlaşmalı davalara göre çok daha uzun olacaktır. Ancak burada tam olarak bir süre verilebilmesi mümkün değildir. Burada dava sürecini belirleyecek olan nedenlerdir. Örneğin zina söz konusu ya da şiddet söz konusu ve bunun ispatı mümkün ise çekişmeli boşanma davası daha çabuk sonuca bağlanacaktır. Mahkemelerin iş yüklerinin ağırlığı göz önünde bulunarak iddialar ve taraflar dinlendikten sonra tanıklarında dinlenmesiyle süreç farklılaşacaktır. Yani 2-3 duruşmada da tamamlanabilir 5-6 duruşmada da.

Kararın temyiz edilmesi mümkün müdür?

Mahkemelerin verdiği kararlarda aksine bir durum yoksa hepsinde temyiz süreci açıktır. Bunun için taraflar isterlerse temyize gidebilirler. Temyiz incelemesinin süresi ise 1 yıl boyunca devam edebilir.

Avukat tutmak zorunda mıyım?

Türk hukukunda ne olursa olsun avukat tutma zorunluluğunuz yoktur. Ancak bunu bir örnekle açıklarsak daha yerinde olacaktır. Hastalandığınız zaman doktora gitme mecburiyetiniz de yoktur lakin siz bir an önce iyileşmek ve süreyi kısaltmak için doktora gidersiniz.

Avukat ücreti ne kadar?

Bu sorunun yanıtı için bizimle iletişime geçebilir ya da avukatlık bürolarıyla görüşebilirsiniz.

Davayı nereye açmalıyım?

Son 6 ay içerisinde nerede ikamet etmişseniz o yerin aile mahkemesine başvurmanız gerekiyor.  Eğer bulunduğunuz yerde aile mahkemeleri yoksa o zaman asliye mahkemesine başvurmanız gerekiyor.