preloader
Dava Açarken Avukat Tutmak Zorunlu mudur? – AYTAÇ YAVUZ
18160
post-template-default,single,single-post,postid-18160,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Dava Açarken Avukat Tutmak Zorunlu mudur?

Dava Açarken Avukat Tutmak Zorunlu mudur?

Hukukta dava açılması için herhangi bir şekilde avukat tutma zorunluluğu yoktur. Bunun tam tersine her isteyen kendisini mahkemede temsil edebilir. Yani adli ya da idari olan mahkemelerde davacı ya da davalı sıfatı ile ceza mahkemelerinde sanık ya da katılan sıfatıyla ve icra dairelerinde borçlu sıfatıyla açılan ya da açılmak istenilen davalarda avukat tutmak gibi bir zorunluluk yoktur.

Ancak davalarda zorunluluğun olmaması demek hukuki işlemlerin de sıradan bir şekilde yapabileceğiniz anlamına gelmeyecektir. Kanun uzmanlık gerektiren bir konudur. Çünkü kanun ve tüzüklerle yönetmelikler detay gerektirdiğinden dolayı bu davalarda herhangi bir hak kaybına uğramamak isteniyorsa o zaman hukuki yardım almak en doğru çözüm olacaktır. Hukuki davalarda bir avukat tutmamış olma tecrübeye sahip olmayacağınızdan dolayı büyük hak kayıplarına uğramanıza neden olabilir. Hatta davalara başlamadan önce şunu söyleyelim ki davanızla ilgili olarak bir avukata danışmanız süreç için çok daha faydalı olacaktır. Çünkü daha sonraki süreçte zaman, emek ve maddi kayba da uğrayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Avukat Büroları

Yasal süreçte bir olayla karşı karşıya kalan kişi avukat tutma, avukatı gelmeden konuşmama, avukatını çağırma hatta avukat tutabilecek olan parası olmamış olsa bile kendisine devletin bir avukat tayin etmesini isteyebilir. Her dava surecinde sanık ya da şüpheliye mutlaka haklarını anlatma zorunluluğu vardır. Davalarda avukat tutma zorunluluğu olan kişiler ise 18 yaşından küçükler ve cezasının üst sınırı 5 yıl ve daha fazlası olan yargılamalarda gereklidir. Bu kişiler kendileri avukat istemeseler bile avukat tayin edilir.

Dava Açmadan Önce Neleri Bilmeniz Gerekir?

  • Dava Açarken Avukat Tutmak Zorunlu mudur?Dava açmadan önce bilinmesi gereken bir takım önemli hususlar vardır. Eğer ki siz davanızla ilgili olarak bir avukat tutmayacaksanız o zaman aşağıdaki soruları da kendinize sormanız gerekir.
  • Dava açmanız için mutlaka ihtiyacınız olan bilgilere sahip olmanız gerekiyor.
  • Dava açıldıktan sonra uzun zaman alacağını bilmelisiniz ve bunun içinde kendinizi takip surecine hazırlamanız gerekiyor. Yani davayı takip etmeye kararlı mısınız?
  • Eğer ki davanız yetersiz bilginiz nedeniyle olumsuz sonuçlanırsa o zaman çıkacak olan sonuca hazır mısınız?

Eğer ki bir davada avukatınız olmasını istiyorsanız o zaman sizi bu konularda bilgilendirmesini istemelisiniz.  

  • Davanızın maliyetinin ne kadar olacağını öğrenmelisiniz.
  • Eğer ki avukat sizin davanızı üstlenecekse bu durumda sizden ekstra ücret ne isteyecektir.
  • Davayla ilgili haklı olduğunuza inanıyorsanız başvurulacak olan hukuki yöntemler neler olmalı?

Yukarıda belirttiklerimizin tamamı ceza hukukunu yakından ilgilendiren konularda daha fazla öne çıkıyor. Ancak işin diğer bir bölümünde ise iş davaları vardır. Üstelik Türkiye’de iş davaları önemli bir aşamaya gelmiş durumdadır. Bunun için avukat tutma konusunda özellikle iş davalarında temkinli hareket etmek gerekiyor. Çünkü karşılaşacağınız sonuç maddi olarak sizi daha zor duruma düşürebilir.

İş Davalarında Avukat Tutmak Zorunlu Mudur?

İş dünyasında işçi kadar işvereninde kendilerine göre hakları vardır. Bunun içinde her iki tarafın davalarda mutlaka temkinli olması gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere iş davalarında da herhangi bir şekilde avukat tutmak zorunluluğu yoktur. Ancak avukatların mevzuatları çok iyi bildiklerinden dolayı hak kaybına uğramanız zor olacaktır. İş davası avukatları her iş davalarının birbirinden farklı olduğunu bilir ve ona göre hareket ederler.

İşe İade Davası Nasıl Açılır?

İş davasında neden gösterilmeden işe son vermek ya da gösterilmiş olan nedenin doğruluğunun kabul edilmediği durumlarda işçi işe iade davası açabilir. Bunun içinde iş mahkemelerine dava için başvuruda bulunması gerekecektir. İş davaları asliye hukuk mahkemelerinde açılabilir. İş davasının açılabilmesi için işçinin çalıştığı yerde 30 ya da daha fazla kişinin çalışıyor olması gerekir.