preloader
İkinci Eşin Miras Hakkı Ne Olur? – AYTAÇ YAVUZ
18113
post-template-default,single,single-post,postid-18113,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İkinci Eşin Miras Hakkı Ne Olur1

İkinci Eşin Miras Hakkı Ne Olur?

Bu durumu daha net açıklayabilmek açısından bir soru üzerinden gitmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum buna göre soru şu şekilde;

SORU:

Babam annem öldükten sonra ikinci kez evlendi. Sonrasında ise babamı da  kaybettik. Böyle bir durumda biz çocuklarına düşen miras hakkı nedir, ikinci eş (üvey anne) bu mirastan ne kadar bir pay alır.

CEVAP:

Yasalar miras düzenlemesi konusunda farklı uygulamalara sahiptir. Burada ikinci eşe ve çocuklara belirlenmiş olan paylar bellidir. Bu pay ise ikinci eşe 4’te 1 çocuklara ise 4’ te 3 oranında belirlenmiştir.  Bu oranlarda belli şartlara bağlıdır.

İkinci eşin miras hakkı nedir?

Yukarıda ikinci eş için belirlenmiş olan oranın 4’te 1 olduğunu söyledik ancak bu oranı da alabilmesi için belli şartların oluşması gerekir. Babanın ikinci eşiyle evlendiğinden önce almış olduğu mallar ile evlendikten sonra aldıkları malların oranları birbirinden farklıdır. Mesela babanın ilk evliliği sırasında anne ile ortak alınmış olan mallar varsa bu durumda çocuklara düşen mallar üzerinden değerlendirme yapılır. İkinci evliliğinden sonra ise üvey anne ile babanın beraber almış olduğu ortak mallar ise üvey anne ve bu durumda daha yüksek orana sahip olacaktır.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Avukat Büroları

İkinci Eş ve Çocukların Miras Hakkı Oranları

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yanıtı biraz daha geliştirelim ve ikinci eş ve çocukların miras oranlarına bir göz atalım. Öz anne, baba ve 2 çocuk olan bir ailede öz anne hayatını kaybetmiş ve baba ikinci evliliğini yapmışsa bu durumda babanın da hayatını kaybetmesi sonrasında babanın üzerinde olan mallardan ikinci eşe sadece 4’te 1 oranda mal düşer geri kalan mallar çocuklar arasında ayrılır.

2005 yılında anne ölürse miras çocuklara düşer paylaşım yapılır.

2017 yılında baba da ölürse babaya 2005 yılında düşmüş olan miras yine bölünür ve ikinci eşe 4’te 1 pay verilir.

İkinci Eşin Miras Hakkı Ne Olur?

İkinci Eşin Miras Hakkı Ne Olur?

İkinci Eşin Miras Yüzdesi

İkinci eşin mirasını yüzdelik dilim olarak hesaplarsak bu durumda anne ve babanın payı %50’dir. Dolayısıyla anne öldükten sonra mallar yarıya bölünmüş ve annenin hakkı çocuklara kalmıştır. Kalan 5 50 ise babanın ölümü sonrasında yeniden çocuklar ve ikinci eş arasında bölüşülür.

Buraya kadar durumun biraz da olsa anlaşılmış olduğunu düşünüyorum. Buradan sonra ise nikahsız olan eşin miras hakkı hakkında bir açıklama yapalım.

Nikahsız Eşin Miras Hakkı

Miras konularında merak edilenlerden birisi de hangi insanların mirasta hakkının olabileceği konusundadır. Çünkü mirasçı olmak demek kalan mallar üzerinde hakkının olması demektir.  Nikah eşler arasındaki yasal hakların bağlılıkların bir tamamlayıcısıdır. Dolayısıyla bir eşten miras konusunda hak sahibi olabilmek için nikahınızın da olması gerekir. Peki nikahı olmayan bir eşin ölümü sonrasında nikahsız olan eşe miras kalır mı, kalırsa ne kadar kalır?

Kanunlar kimlere ne kadar miras kalabileceğini medeni kanunda düzenlemiştir. zümre sistemine göre nikahsız olan eşe hiçbir şekilde mirasın kalmayacağını söyleyebiliriz. Ancak mirastan hak alabilmesi için iki yolu vardır.

Şayet;

Miras bırakan düzenlediği vasiyetname ile nikahsız eşin mirastan pay alabilmesini sağlamış ise ya da ölüme bağlı tasarruf mevcut ise( miras sözleşmesi gibi) bu durumda nikahsız eş ölen eşine mirasçı olabilecektir.

Miras bırakan kişi vasiyetname hazırlayabilir. Dolayısıyla ölmeden önce vasiyetname ile nikahsız olan eşine mirastan pay bırakabilir. Hazırlanacak olan bu vasiyetname yazılı veya resmi şekilde düzenlenebileceği gibi kanunda öngörülen şartların oluşması halinde sözlü olarak da yapılabilmektedir. Bunun dışında nikahsız bir eşe miras düşmeyecektir.

sponsor bağlantı

Ahşap kamelya modelleri 
Promosyon çanta