preloader
İş Hukuku Avukatı ve Arabuluculuk Süreci – AYTAÇ YAVUZ
18144
post-template-default,single,single-post,postid-18144,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İş Hukuku Avukatı ve Arabuluculuk Süreci

İş Hukuku Avukatı ve Arabuluculuk Süreci

İş hukuku davalarında önemli olan bir konu var ki oda işçinin tazminat haklarıdır. Davanın başlangıç süreci olan arabuluculuk için nasıl başvurusu nasıl yapılır ve sonuçları neler olur.

İş hukuku davalarında arabuluculuk zorunlu hale gelmiş olan bir sistemdir. İş mahkemesinde kıdem, tazminat, mesai, yıllık ücret gibi alacakların tazminiyle ilgili dava açılmadan önce arabuluculuk için başvurulacak buradan sonuç alınmaması halinde dava açılacaktır.

Arabuluculuk iş davalarında zorunlu bir şart haline getirilirken amaç ise dava dosyalarının düşürülmesini sağlayabilmektir. Zorunlu tutulan bu sistemde meslek hastalıkları, maddi ve manevi tazminat davaları ise rücu davası kapsamın dışında yer almaktadır.

Arabuluculuk Başvuru Süreci Nasıldır?

Arabuluculuk davalarında başvuru adliye merkezlerinden yapılır. Arabulucular her adliyede vardır. Burada form doldurularak başlayan bu süreçte form üzerine adres, iletişim bilgileri ve karşı tarafın iletişim bilgileri yazılır. Arabuluculuk için öncelikli olarak başvurunun sebebi belirtilir. Başvuru işlemi sonrasında ise toplantı için gün verilir. Toplantıya işçinin kendisi ya da avukatı bizzat katılır ve burada anlaşma için zeminin oluşturulması sağlanır.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Avukat Ücretleri

Arabuluculuk Başvuru Ücretleri Ne Kadar Tutar?

Arabuluculuk zorunlu dedik ancak burada bir başka hususta arabuluculuk için herhangi bir ücret alınıp alınmadığı konusundadır. Zorunlu olan bu sistemde ilk 1 saatlik süre ücretsizdir. Eğer ki yapılan anlaşmada anlaşma olmaza işçi herhangi bir ücret ödemez.  Eğer burada bir anlaşma sağlanırsa bu durumda alınacak olan tazminat miktarına göre işveren arabulucuya % 3 ücret ödemesi yapar.

Arabuluculuk Başvuru Süreci Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Bir arabuluculuk için başvuru olması halinde ise 3 hafta içinde bu işin tamamlanmış olması gerekir. Ancak zorunlu nedenler olması halinde ise bu süre bir hafta daha uzatılabilir. Yani süreç en uzun haliyle 4 hafta içerisinde tamamlanır.

Arabuluculuk Merkezine Avukat İle Başvuru Nasıl Yapılır?

İş Hukuku Avukatı ve Arabuluculuk Süreci

Arabuluculuk için başvuru yapılması halinde ise işçi bir avukata ihtiyaç duymadan kendi dava sürecini kendisi takip edebilir. Bir işçinin iş davasında açacağı davayı açıldıktan sonra takip edebilmesi dava sürecinin işleyişi bakımından çok önemlidir. Arabulucuya başvuru halinde haklarının neler olacağı, hesaplamanın nasıl yapılacağı, ne kadar tazminat talep edileceği, bilinmesi gerekmektedir. Arabulucu sistemine başvuru halinde avukat ile başvurunun yapılması halinde sürecin daha sağlıklı ve faydalı yürüyeceğini belirtmek isteriz.

İş Mahkemesine Dava Açma Süreci

İşçi mahkemeye verdi ve arabuluculuk sürecinden herhangi bir sonuç alamadı. Bu durumda süreç dava ile devam edecektir.  Dava açılma süreci ise şu şekildedir.

İş Mahkemesine Dava Nasıl Açılır?

Dava açılırken önemli olan konu işçinin alacağı haklarının neler olduğunu bilmesidir. İş sürecinin kimin tarafından fesih edildiği dava dilekçesinde mutlaka belirtilmesi gerekiyor. İş davası ile ilgili başvuruda mutlaka bir avukatla görüşmeniz gerekecektir. Çünkü açacağınız davada alacak haklarınızın tamamının eksiksiz bir şekilde sürecin içerisine eklenmesi gerekiyor. Sürecin doğru başlayıp doğru ilerleyebilmesi için bu çok önemli bir konudur.

İş Mahkemesi Dava Avukatı Ücretleri ve Masrafları

İş mahkemesinde açılacak olan bir dava için harç ve diğer mahkeme masrafları peşin olarak yatırılır. Bu ücretler yıllık olarak ocak ayının başında belirlenir. Ücretlerin hesaplanması ile ilgili olarak ise istenecek tazminat miktarı, dinlenecek tanık sayısı, bilirkişi ve keşif yapılması taleplerinize göre miktarlar değişmektedir. İş mahkemesinde ortalama bir dava harç ve masrafları 700 TL ile 1.000 TL olmaktadır.

İş davaları önemli ve hak mahrumiyetinin olmaması gereken davalardır. Bu davalarda kaybedilecek olan bir süreç işçinin haklarını kaybetmesi olduğu gibi maddi olarak da işçinin zarara uğraması anlamına gelecektir. Bunun içinde avukat seçiminde mutlaka deneyimli ve bu alanda uzman olan bir avukatla görüşmek gerekir.