preloader
İşçi Alacağı ve İşçi Davaları – AYTAÇ YAVUZ
18128
post-template-default,single,single-post,postid-18128,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
işçi alacağı ve iş davaları

İşçi Alacağı ve İşçi Davaları

İşçi Alacağı ve İşçi Davaları

İşçilerin haksızlığa uğramamaları açısından iş kanunu düzenlenmiş ve bu sayede işçilere geniş haklar verilmiştir.  İşveren çalıştırdığı her işçisine aynı eşit mesafede olması gerekir dil, din, ırk, cinsiyet ve inanç gibi konular dolayısıyla herhangi bir şekilde ayrımcılık yapamaz. Eğer ki işveren bu hukuka ayrılı bir davranış içine girerse işçi bu durumda işverenden haklarını talep edebilir. Ancak bu ayrımcılığı mutlaka ispat etmesi gerekir.

İşe İade Davası

Bir işçi geçerli bir neden gösterilmeden işten çıkarılamaz. Eğer ki böyle bir durum söz konusu olursa bu durumda işçi işe iade davası açarak kendi hakkını koruyabilir. Ancak bu davayı açabilmek içinde işçinin aynı işyerinde 6 aydan fazla çalışıyor olması, işyerinde 30’un üzerinde işçinin çalışıyor olması ve iş sözleşmesinin belirsiz süre olması gerekir.

Detaylı bilgi için bu konuda yazmış olduğumuz İşe İade Davası yazımızı inceleyebilirsiniz.

İşçinin Haklı Nedenle Fesih Hakkı

İşçi kanun çerçevesinde haklı nedenlerinden dolayı iş akdini tek taraflı olarak feshedebilir. Örneğin sağlık iş akdinin feshi için yeterlidir. Eğer ki yapılan iş işçinin sağlığını bozmuş veya bozmaya başlamışsa o zaman işçi haklı sebeple iş akdini feshedebilecektir.

İkinci neden ise ahlak ve iyi niyettir. Buna göre işveren yalan yanlış bilgilerle işçisini kandırmaya ve onu yanlış yönlendirmeye çalışırsa bu durumda işçi iş akdini feshedebilir. İşveren çalıştırdığı işçinin ailesine ya da aile üyelerinden herhangi birisinin iffetine, namusuna dokunacak sözler söylerse ya da benzer davranışlar içerisine girerse bu durumda fesih hakkı doğmuş olur.

Son olarak ise işverenin işçiyi zorlaması yani çalışılan iş yerinde bir haftadan daha fazla bir süre boyunca durması gerektirecek zorluklar çıkarırsa işçi fesih hakkını kullanabilir.

İşçi Ücret Hakkı

Ücret işçinin çalıştığı süre kadar işverenden almış olduğu paradır. Her işyerinde ücret kural olarak Türk parası olarak ödenir. İşveren işçisinin maaşını bankaya yatırmak zorundadır. Eğer ki işçi ve işveren ücret konusunda anlaşmış ve yabancı para birimi olarak hesaplanma yapılmışsa bu durumda bankaya ücret yatırılırken Türk parasına çevrilerek yatırılmak zorundadır. İşveren bankaya işçinin maaşını yatırma usulü ise banka ve işveren tarafından belirlenmiştir. Ancak banka hiçbir şekilde işçinin ücretini kupon, senet, yazılı emir ve başka bir şekilde yapamaz.  Her işçinin ücreti ayda bir kez ödenir. Ancak bu sözleşmeye göre bu süre 1 hafta kadar uzayabilir. İşveren işçinin alacaklarını gününde ödemezse bu durumda her gün için faiz ödemek durumundadır.  Çalışan bir işçinin maaşının dörtte birinden fazlası icra edilemez.

Fazla Mesai Ücreti ve Davası

Her işçi haftalık olarak 45 saat çalışmak zorundadır ve bir işçinin günlük olarak çalışma süresi 11 saati geçemez.  Eğer ki fazla çalışma söz konusuysa bu durumda her saat için ödenecek olan ücret normal çalışma zamanının saat ücretinin 1,5 katı şeklinde olmak zorundadır.

Hafta Tatili Ücreti ve Genel Tatil Ücreti

İşçinin izin gününde çalışmaması maaşının kesilmesine neden değildir. Bunun için işveren çalışanının izin günlerinin parasını ödemek durumundadır.

Yıllık Ücretli İzin Ve Sigorta Hakkı

İşçi aynı işyerinde 1 yılı aşan bir süre boyunca çalışmışsa yıllık izin hakkına sahiptir. İşçi bu hakkından hiçbir şekilde geçemez. Eğer ki işveren işçisine bu hakkı tanımıyorsa çalışan fesih hakkını kullanabilir.

Mola Hakkı

Her işçinin ara dinlenme yani mola hakkı vardır. Dört saat ya da daha kısa süren işlerde 15 dakika, 7,5 saate kadar olan işlerde ise yarım saat, 7,5’dan fazla olan işlerde ise 1 saat ara dinlenme hakkı vardır.

Doğum İzni

Kadın çalışanlar doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta boyunca çalıştırılmazlar. Ancak doktorun izni olursa doğumdan önce bu süre 3 aya kadar düşürülebilir.