preloader
İşçi Hakları Nelerdir? – AYTAÇ YAVUZ
17870
post-template-default,single,single-post,postid-17870,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İşçi Hakları Nelerdir

İşçi Hakları Nelerdir?

İşçi demek bir işyerinde parası karşılığında sözleşme yapılarak ya da yapılmadan çalışan kişil demektir. Buna göre çalıştığınız işyerinde ister masa başında çalışın isterseniz beden gücünüzle çalışın kanunun belirlemiş olduğu hak ve sorumluluklar doğrultusunda koruma altına alınırsınız. Yazımızın devamında işçi hakları konusunda bilgilendirme yapalım istedik. İşçi hakları neleri kapsıyor, en sık karşılaşılan sorunlar nelerdir? .

Maaş

İşçi yukarıda da belirttiğimiz gibi yaptığı iş karşılığında ücret almak zorundadır. Bu onun en temel hakkıdır. Her işçi maaşını belirlenmiş olan miktarlarda eksiksiz ve tam alma hakkına sahiptir Burada yaşanacak bir sorunda yani maaşın eksik verilmesi, zamanında verilmemesi, maaşın hiç verilmemesi gibi durumlara dava açma hakkına sahiptir. Burada haksızlığa uğrayan bir işçi hukuki yollarla hakkını arayabilir.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Avukat Ofisleri 

Sosyal Güvenlik

Sosyal güvenlik işçi hakları arasında ilk sırada olan konudur. Emekli olabilme konusunda ve sağlık imkanlarından yararlanabilmesi konusunda önemlidir. İşçi kendinin yanı sıra aile fertlerine de bakmak zorundadır. Bunun için işçinin çalıştığı ortam kendisi kadar ailesini de yakından ilgilendirir. İşveren firması bünyesinde çalıştırdığı her çalışanına sigorta yaptırmak zorundadır. Sigortanın primlerinin kesintisiz bir şekilde ödenmiş olması gerekir. Eğer işveren işçinin Sosyal Güvenlik ödemelerini yapmamışsa bu durumda işçinin dava açma hakkı vardır. Günümüzde işçi işveren arasında en sık rastlanılan konular arsında fazla maaş alınıyor olmasına karşın işçinin asgari ücretten maaşının yatırılmasıdır. Bu durum işçinin emekliliğine etki edeceğinden dolayı hak kayıplarına yol açmaktadır.

İşçi Hakları Nelerdir

İşçi Hakları Nelerdir

Kıdem tazminatı

İşçinin en önemli haklarından bir tanesi olan kıdem tazminatı işverenin işçiyi keyfi nedenlerden dolayı işten çıkarmasına karşı bir önlemdir. Eğer ki haksız yere işten çıkarılma söz konusu olursa işveren işçiye kıdem tazminatı ödemek durumundadır. Bu da işverenin kıdem tazminatını ödemesi halinde haklı bir neden armasının önüne geçer. Sebepsi yere işten çıkarmak genel ahlaka ve toplum kurallarına aykırı olan harekettir.

İhbar tazminatı

İhbar tazminatı işveren ve işçiyi yakından ilgilendiren bir konudur. İşveren işçiyi çıkarmadan haber vermek zorunda olduğu gibi işçi de işten ayrılırken haber vermek zorundadır. Bu sorumluluğa uyulmadığı takdirde ihbar tazminatı her iki taraf içinde mümkün olacaktır.