preloader
İşe İade Davası Avukatı – AYTAÇ YAVUZ
18141
post-template-default,single,single-post,postid-18141,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İşe İade Davası Avukatı

İşe İade Davası Avukatı

İşten çıkarılan bir işçi fesih bildirimi için kendisine bir sebep gösterilmemesi ya da gösterilmiş olan sebebin gerçek olmaması halinde kendisine tebliğ edilen tarihten sonra en geç 1 ay içerisinde mutlaka yetkili iş mahkemesine işe iade davası açması gerekir. Davanın mutlaka yetkili olan iş mahkemesine açılmış olması gerekir. Burada fesih tarihi değil fesih tarihinin bildirildiği tarih ele alınması gerekir.

Bir işçinin işe iade davası açabilmesi için o işletmenin tümünde en az 30 işçi çalışıyor olması ve aynı zamanda işçinin belirsiz süreli olarak çalışıyor olması gerekir. Bunun yanı sıra işçinin aynı iş yerinde 6 aydır çalışıyor olması da gerekiyor. İşten çıkarılma durumunda eğer ki işveren işçinin her türlü yasal haklarını ödemiş olsa bile almadığı yıllık izin, kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti gibi diğer haklarını alamamış olması da bu davayı açmasına engel değildir.

İşe İade Davası Şartları Nedir?

İşe iade davasında sürecin başlaması için başvuru yapılması yeterlidir. Fesih geçersizliğine bağlı olan tazminat ve boşta geçen süre ücret alacağı tespit niteliğinde olduğundan bunların kaç aylık ücret tutarında olacağı belirlenecek ayrıca tazminat miktarı ve tahsile ilişkin hüküm kurulmayacaktır.

İşçi işe başlamak için işverene bizzat başvurabileceği gibi vasıtalı yollarla veya farklı kanallardan başvuruda bulunabilir. Burada önemli olan süre 10 günü geçmemiş olmasıdır.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Avukat Büroları

İşe İade Süreci Nasıl İşler?

Eğer ki işe iade sürecinde 10 gün içerisinde başvurulmuş ancak işveren 1 aylık süre içerisinde işçiyi görevine tekrar başlatmamışsa bu durumda işçiye en az 4 ay ve en fazla 8 ay olmak üzere tazminat ödemek zorundadır. İşçi, işe iade kararı üzerine, işverene başvurduktan sonra, muaccel hale gelen boşta geçen süre için 4 aya kadar ücret ve diğer haklarının alacak olarak belirlenmesi ve miktar olarak hüküm altına alınması için ikinci bir dava açtığında ödenmesi gereken hakları hesap bilirkişisine hesaplattırılmalı ve eda niteliğinde hüküm kurulmalıdır. Ayrıca, değer dikkate alınarak nispi karar harcı ve vekâlet ücretine karar verilmelidir.

Eğer ki işe iade davası açılmış ancak dava sonuçlanmadan işveren tekrar işçiyi işe alırsa bu durumda dava konusu da ortadan kalkmış olacağından dolayı sorun yaşanması da muhtemel olmayacaktır.  Bu konuda Yargıtay’ın kararına göre;”işçinin, boşta geçen süre için ücrete hak kazanması, feshin geçersizliğine karar verilmiş olması ve işçinin süresinde işe iade için işverene başvurması şartlarına bağlıdır. Bu durumda konusuz kalan davada feshin geçersizliğine ve işe iade kararı verilmediğinden mahkeme işçinin çalıştırılmadığı süre için en çok dört aylık ücrete karar veremez.”

İşe iade davasından sonra ortaya çıkacak olan kıdem-ihbar tazminatı ve ödenmemiş ücret gibi işçilik alacakları talep edilemez. Çünkü burada böyle bir tazminatın istenmesi de çelişkidir.

İşe İade Davası Avukatı

İşçi için işe alınma davaları çok önemlidir. Ancak bu dava sürecinde de mutlaka ona destek olabilecek ve işçiyi doğru bir şekilde temsil edebilecek bir avukatla görüşmüş olması gerekir. Avukatlık mesleği kutsal bir meslektir. Ancak burada önemli olan konu doğru bir hukuk bürosunu seçmektir. Aytaç Yavuz Hukuk ve Danışmanlık bürosu bu noktada size en iyi avukatlardan alabileceğiniz gibi dava öncesindeki süreçte de size tam destek sağlayabileceklerdir.

Türkiye’de işçi davaları en çok açılan davaların başında olarak kabul edilmiştir. Ancak yasa burada işçinin haklarının korunabilmesi için tam bir koruma içerisine alınmasını sağlar. Aytaç Yavuz Hukuk ve Danışmanlık bürosu en iyi avukatlardan oluşan ekibiyle işçiye burada tam destek sağlayacaktır.