preloader
İşsizlik Maaşı Nereden ve Ne Zaman Alınır? – AYTAÇ YAVUZ
17929
post-template-default,single,single-post,postid-17929,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İşsizlik Maaşı Nereden ve Ne Zaman Alınır?

İşsizlik Maaşı Nereden ve Ne Zaman Alınır?

İşsizlik maaşı denildiğinde işten ayrılan her işinin alabileceği bir hak olduğunu düşünmemek gerekiyor. Çünkü işsizlik maaşından istifade edebilmek için öncelikli olarak gerekli şartların oluşması gerekiyor. İşsizlik maaşı işten çıkarılan bir işçi için adeta can simidi olarak görülür. Peki, bu haktan yararlanabilmenin şartları nelerdir?

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı almanın şartları aşağıda belirttiğimiz şekildedir.

  • Eğer ki bir işçi işvereni tarafından çalışırken herhangi bir kusuru olmadığı halde işten çıkarılıyorsa ya da işçi haklı nedenlere dayalı olarak işten çıkarılıyorsa bu durumda işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Kendi kendisine işyerinden istifa edenler işsizlik maaşı alamazlar.
  • Çalıştığı işyerinde daha önceden 120 günlük bir sigortalı olması gerekiyor.
  • İşten ayrıldığı günden önceki son 3 yılda en az 600 gün sigorta priminin yatması gerekiyor.

Yukarıdaki şartları taşıyan her işten ayrılmış kişi işsizlik maaşı alabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kadıköy Avukat

İşsizlik Maaşı Nereden Ödenir?

Başvurunuzu gerçekleştirdiniz ve şimdi sıra geldi maaşınızı nereden alabileceğinizi öğrenmekte. İşsizlik maaşı PTT tarafından ödenir ve bu ödeme de hesabınıza yapılmaz. Maaşı alacak olan kişi TC kimlik belgesiyle birlikte PTT’ye giderek kimliğini gösterip maaşını alması gerekir. İşsizlik maaşını istediğiniz bir PTT şubesine giderek alabilirsiniz. Bunun için herhangi bir sınırlama da getirilmemiştir.

İşsizlik Maaşı Nereden ve Ne Zaman Alınır?

İşsizlik Maaşı Nereden ve Ne Zaman Alınır?

PTT’de Hesap Açtırmak Gerekir Mi?

İşsizlik maaşınızı PTT’den alabilmeniz için bir hesap açmanıza gerek yoktur. Belirttiğimiz gibi sadece TC kimlik belgenizin yanında olması yeterli olacaktır.

İşsizlik Maaşı Hangi Tarihte Yatırılır?

İşsizlik maaşları herkes için aynı tarihte ödenir bu da ayın 5’i olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten sonra PTT’ye giderek maaşınızı çekebilirsiniz. Aynı zamanda şu an SGK mesajla maaşınızın yattığını da bildirmektedir. E-devlet üzerinden de maaşın yatıp yatmadığı kontrol edilebildiği gibi ne kadar süre kaldığı ve ne kadar süredir aldığınızda ayrıntılı bir şekilde kontrol edilebilir.

PTT’den İşsizlik Maaşı Kaç Gün İçinde Alınmalıdır?

İşsizlik maaşı en fazla 6 ay boyunca PTT’de kalır bu süre içerisinde maaşın çekilmesi için başvuru yapılmazsa ödeme tekrar İşkur’a iade edilir. Eğer ki İşkur’a işten ayrıldıktan sonra 5 yıl için de başvuru yapılmazsa bu durumda kazanılmış hakta ortadan kalkmış olacaktır.