preloader
İştirak Nafakası Nedir? – AYTAÇ YAVUZ
17512
post-template-default,single,single-post,postid-17512,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

İştirak Nafakası Nedir?

Boşanma davası sonucunda hakimin vasiyeti kendisine verilmeyen eş aleyhine, yetişkin olmayan çocukların lehine olacak şekilde hükmetmiş olduğu karara iştirak nafakası denilmektedir. Bu nafakanın bağlanabilmesi için eşlerin kusurlu olup olmadığına bakılmaz amaç çocuğun yetiştirilmesi sırasında çocuk için kullanılacak olan paranın sağlığına, bakımına, eğitimine vs. gibi ihtiyaçlarında kullanılması için eşe verilir. Bu karar medeni kanun 182/2 maddesinde belirtilmiştir. İştirak nafakası davası Aile mahkemelerinin görevidir.

İştirak Nafakasını Kimler Talep Edebilir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi velayeti kendisine verilmiş olan bir eş diğer taraftan bu talepte bulunabilir. Buna göre aşağıdaki maddelerinde geçerli olması gerekir.

  • Eşin çocuğa bakıyor olması
  • Çocuk için atanan kayyım
  • Çocuğun vasisi
  • Ayırt edebilme kabiliyetine sahip olan çocuklar

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

İştirak Nafakası Hesaplaması

İştirak nafakası hesaplaması yapılırken çocuğun eğitim durumu, yaşı, yaşadığı ekonomik durum alım gücü gibi genel ihtiyaçlar göz önünde bulundurulur anne ve babanın da mali durumları değerlendirildikten sonra hakim tarafından miktar takdir edilir. Miktar belirlenirken göz önünde bulundurulacak olan diğer bir konuda çocuğun ek bir gelirinin olup olmadığıdır. Herkes için nafaka miktarı aynı olamaz. Bunun için ilkokula giden bir çocuk ile üniversite çağına gelmiş olan bir çocuk için miktar birbirinden farklı olacaktır. Eğer hakim isterse burada nafaka miktarını geçen yıllara göre yapılacak artışı da belirtecektir. Bunun belirlenmesi ise TEFE-TÜFE ya da döviz-altın fiyatlarına göre yapılabilir. İlerki yıllarda nafaka veren kişinin mali durumunda ciddi bir artış söz konusu olursa bu durumda nafaka borçlusu için nafaka uyarlama davası da açılabilir. Örneğin çocuk ilkokula giderken ödenmeye başlayan bir nafaka çocuk üniversiteye gittiğinde yeniden bir dava açılarak artırılabilir.

Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

İştirak nafakasında belirlenmiş olan yaş sınırı çocuğun 18 yaşını doldurmuş olması veya evlenmiş olmasıyla sona erecektir. Fakat çocuk 18 yaşını doldurmuş ancak halen eğitim süreci devam ediyorsa bu durumda eş nafaka ödemeye de devam edecektir.

İştirak Nafakası Ne Şekilde Kesilir?

  1. Nafaka ödeyen eşin ölümü durumunda nafakada kesilir.
  2. Çocuk 18 yaşını doldurmuş ve eğitimine devam etmiyorsa bu durumda kesilir.
  3. Nafaka alan çocuk evlenirse kesilir.

    İştirak Nafakası Nedir