preloader
Kıdem Tazminatı Davası Nasıl Açılır? – AYTAÇ YAVUZ
17875
post-template-default,single,single-post,postid-17875,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Kıdem Tazminatı Davası Nasıl Açılır?

Kıdem Tazminatı Davası Nasıl Açılır?

İnsanlar geçimlerini sağlayabilmek için bir takım işlerde çalışmak zorundalar ve işte çalışırken hakları olduğu gibi işten ayrılırken de hakları vardır. Bu hakların içinde ilk dikkat edilen ise kıdem tazminatı konusunda olmuştur. Kıdem tazminatının amacı işçilerin haksız yere işten çıkarılmalarının önüne geçilebilmek için çıkarılmış bir uygulamadır. Üstelik kıdem tazminatı sayesinde işten çıkan bir işçi ekonomik anlamda iş bulma dönemi içerisinde zorlanmayacak ve mağduriyet yaşamayacaktır. Bu makalemizde ise kıdem tazminatı ne demektir, işçi haksız yere işten çıkarılması halinde kıdem tazminatı davasını nasıl açmalıdır? bu konu hakkında bilgi verelim istedik.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı kısaca işçinin görev süresine bağlı olarak işvereni tarafından haksız yere işten çıkarılması sonucunda ödenecek olan paradır. Ancak kıdem tazminatından hak elde edebilmeniz için bir takım şartlarında yerine getirilmiş olması gerekir.

Bu haklar ise şunlar oluştuğunda geçerli olacaktır.

İş kanunu kapsamında çalışıyor olmak.

İşten haksız nedenlerle çıkarılmış olmak

Aynı iş yerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ana şartlar çerçevesinde işçinin mutlaka bunları yerine getirmiş olması gerekir. Bu şartlar yerine getirildiğinde dava açabilme hakkı doğar. İşçinin uyması gereken kurallar ise genel ahlak ve işverenin iyi niyetini suiistimal etmemek, işten kendi isteği ile çıkmamış olmak.

Kıdem Tazminatı Davası Nasıl Açılır?

Kıdem Tazminatı Davası Nasıl Açılır?

İlginizi çekebilir : İstanbul Avukat

Kıdem Tazminatı Davası Sebepleri

Kıdem tazminatında işçi sağlığı önemlidir. Dolayısıyla çalıştığınız iş sizin sağlığınızı bozmuşsa bu önemlidir. Eğer ki sağlığınızı kaybeder ya da herhangi bir sağlık sorunu oluşursa bu durumda işi bırakarak kıdem tazminatınızı da alabilirsiniz. Bu gerekçeyle işi bırakmış olan bir kişinin kıdem tazminatı talebi reddedilemez ve reddedilmesi halinde dava açılabilir.

İşçinin işiyle ilgili olarak işveren tarafından yanıltılması ve iş akdinin feshedilmesi,

İşçiye her ay ödenen maaşın gününde ya da hiç ödenmiyor olması. Mesai yapmışsa mesaisini alamaması da iş akdinin feshini doğuran nedenler arasında gösterilebilir. Aynı şekilde işçinin sigortasının yatırılmaması da kıdem tazminatı doğurur.

İşyerinin taşınması halinde işçi istemezse yeni işyerine gitmek zorunda değildir. Başka bir yerde işçinin görevlendirilmesi kıdem tazminatı hakkının oluşmasına neden olur. Yer değişikliği işçinin düzenini bozabilir bu durumda da işçi için haklı bir istifa durumu oluşur.