preloader
Mirasımı Üzerime Nasıl Alırım? – AYTAÇ YAVUZ
18108
post-template-default,single,single-post,postid-18108,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Mirasımı Üzerime Nasıl Alırım

Mirasımı Üzerime Nasıl Alırım?

Mirası bırakan kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında bırakılan bu mirasın nasıl paylaşılacağı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda bu durumu yaşayan kişilerin merak ettiği sorulara yanıt verelim istedik. Miras bazı kişiler tarafından bir vasiyetname ile çözümlenirken bazen de mirasçıların ortak iradelerine bırakılabiliyor. Eğer ki mirasın paylaşımı konusunda herhangi bir anlaşma sağlanamıyorsa bu durumda hukuki yollara başvuru söz konusu oluyor. Böyle durumda mahkeme mirasçıların önünde malın nasıl paylaştırılacağı konusunda karar verici oluyor.

Miras konusunda eğer üzerinize düşen bir pay var ve siz bunu nasıl üzerinize alabileceğinizi bilmiyorsanız o zaman aşağıdaki yolu izlemenizi tavsiye ediyorum.

Veraset İlamı Nedir Neden Alınır?

Miras hukukunda bir alacağın üzerinize geçebilmesinin yolu veraset ilamı olacaktır. Veraset ilamı olmadan herhangi bir kurum üzerinden işlem yapabilmeniz mümkün değildir. Bunun için bu belge sizin hak sahibi olabilmeniz ve yetkili olduğunuzu ispat edebilmeniz için çok önemlidir.

İLGİNİZ ÇEKEBİLİR : İstanbul Avukat Büroları

Veraset ilamının alınması ise oldukça kolaydır. Bunu ister sulh hukuk mahkemelerine ya da bir notere başvurarak alabilirsiniz. Veraset ilamının dilekçesinin sulh hukk mahkemesine verilmiş olması gerekiyor. Bu dilekçenin verilmesi sırasında mirastan hak sahibi olan diğer kişilerinde mutlaka orada olmaları gibi zorlayıcı bir durum yoktur.Diğer mirasçılar aralarından bir tanesini vekil olarak yetkilendiebilir ve bu sayede dilekçe verilebilir. Eğer ki mirasçının üzerine bir taşınmazın kalması söz konusuyda bu durumda mal varlığını da beyan etmesi gerekiyor. Bunun için mirasçıların emlak beyanını veraset ilamıyla beraber adı soyadı ve imzasıyla yapabilir.

Buraya kadar olan bölümde başvuru işleminin nasıl yapıldığını anlattık. Peki mirasın paylaşımı nasıl olacak?

Mirasımı Üzerime Nasıl AlırımMirasın Paylaştırılması Nasıl Olur

Mirası bırakmış olan kişi ölmüşse mirasçılar el birliği ile mirasın üzerinde mülkiyet kurmuş olacaklardır. Bu esnada ayrı ayrı hareket etmenin de zor olduğunu biliyoruz. Eğer mirasçılardan biri işlem yapmak isterse tüm mirasçılarında bu işleme dahil olmaları gerekiyor. Fakat el birliği ile mümkün olmayacaksa bu durumda mülkün çevrilebilmesi için bir dava açılması gerekiyor. Dolayısıyla bu şekilde sorunda ortadan kalkmış olacaktır.

Mirasın paylaşımı bu esnada devam edebilmektedir. Mirasın paylaşımında ise vasiyetname esas alınır. Eğer ki vasiyetnamede hangi malın kime kime verileceği tek tek belirtilmişse buna göre bir paylaşım yapılır. Aksi takdirde medeni kanunun öngörmş olduğu şekilde paylaşım yapılacaktır. Eğer ki mirasçıların hepsi kendi aralarında anlaşmışsa o zaman malın paylaşımı vasiyetnameden farklı birşekilde de yapılabilir. Bunun için de mutlaka ortak bir beyanın olması ve tüm işlemlerin bu beyana göre yapılması gerekir.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Nedir Nasıl Açılır?

Ortaklaşa açılan mülkiyet davasında ortaklığın giderilmesi davası da denilir. Bu davada elbirliği ile mirasçılar kendi üzerlerine düşen payı alacaklardır. Mirasçıların kendi payları üzerinde bağımsız bir tasarrufta bulunabilmek gibi bir hakları da yoktur. Tüm mirasçılar miras üzerinde hak ve yetkiye sahiptir. Mal paylaşımı davasında genelde bu durumdan dolayı da aksamalar yaşanmaktadır. Mirasçıların kendi aralarında anlaşması halinde, mirasın nasıl paylaşılacağı açık ve kolaydır. Ancak böyle bir belirleme yapılmamışsa, mirasın paylaştırılması hususu da mahkemenin görevleri arasında yer alacaktır.

Miras konularına dair her türlü dava Sulh hukuk mahkemelerinde görülür. Fakat mirasın sebep vermiş olduğu başka davalar varsa o zaman farklı mahkemelerinde yetkili olmaları mmkündür. Miras davalarında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar ise şunlardır. Görev, yetki ve süre bu konulara dikkat edilmesi halinde dava usulüne uygun şekilde açılmış ve devam edecektir.