preloader
Mobbinge Karşı Ne Yapılmalı? – AYTAÇ YAVUZ
17920
post-template-default,single,single-post,postid-17920,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Mobbinge Karşı Ne Yapılmalı?

Mobbinge Karşı Ne Yapılmalı?

Daha önceki yazımızda hatırlayanlar bilirler eğer ki okumayan varsa o zaman mobbing ne demektir konulu makalemizi okuyabilirler. Biz uygulamanın ne olduğuna bakmadan direk olarak neden uygulandığına bakmakla başlayalım. Mobbing ispatının zor olduğunu biliyoruz ve genel olarak bunun cevabını verdiğimiz zaman ise kısaca çalışan personelinizi istifa etmeye zorlamaktır. Türkiye’de yapılan istatistiklere göre mobbing davaları özellikle son yıllarda hatırı sayılır oranda yükselmektedir ve pek çok işveren mobbing davası neticesinde kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemekle karşı karşıya kalmıştır.

Mobbing uygulanan bir çalışan taciz, maaşının alınmaması, işyerinde dışlanmak, sosyal ilişkilerinin bozulması gibi durumlarla karşı karşıya kalınır ve psikolojik olarak bunun kişide yaratmış olduğu çöküntü ise hukukun yolunu açar. Çalışan böyle durumlara karşı yasa ile koruma altına alınmıştır. Yasa 4857 sayılı yeni iş kanununda açık bir şekilde belirtilmiştir.

Kanuna göre mobbing’e uğrayan kişinin yaptığı iş akdide haklı sebep sayılarak feshedilecektir. Bunun için çalışanın başvuru yapması gerekir. Eğer ki çalışan mobbing davası açmak istiyorsa açık ve net şekilde delillerin çalışanın lehine olması gerekiyor. Mobbing şikayeti ile dava açmak için işinizin bulunduğu yerdeki iş mahkemesine başvurmanız gerekiyor.

 

Mobbinge Karşı Ne Yapılmalı?

Mobbinge Karşı Ne Yapılmalı?

Elinizde yeteri kadar delil olması halinde dava kolaylıkla sonuçlanır ancak deliliniz yoksa bu durumda hakimin karar verebilmesi de oldukça zordur. Bunun için mutlaka bir şahit göstermeniz gerekiyor. Şahidinizin de olmaması halinde ise davanın reddedilme olasılığı oldukça yüksek olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kadıköy Avukat

Mobbing özel sektörde görülüyor olsa da kamu çalışanları arasında da sık rastlanılan bir durumdur ve anayasanın  129/5 maddesinde; memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yetkilerini kullanırken (görevlerini yaparken) işledikleri kusurlardan doğan tazminat davaları rücu edilmek kaydıyla kanunun gösterdiği şekil ve şartlara uygun olarak ancak idare aleyhine dava açılabilir.” şeklinde açıklanmıştır.

Mobbing başvurusuyla dava açan kişi otomatik olarak iş akdini feshetmiş olacak ve tazminat için başvuru talebinde bulunacaktır. Hakları ise şu şekildedir.

  • Tazminat isteme hakkı
  • İş akdini feshedebilme hakkı
  • Yöneticiyi dava etme ve tazminat isteme
  • Kötü niyet hükümlerine başvurabilme hakkı