preloader
Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer? – AYTAÇ YAVUZ
18054
post-template-default,single,single-post,postid-18054,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma ve tenfiz davasının ne kadar süreceğini açıklamadan önce bu davaların ne demek olduğunu açarak başlayalım. Bu sayede ilk kez böyle bir davayla yüzleşmek zorunda kalanlarda neler yapmaları gerektiğini bilmiş olacaklardır.

Tanıma Ve Tenfiz Ne Demektir?

Tenfiz kararın neticesinin başka bir ülkede verilmiş olması ve bu hükmün zorla icra etkisini göstermesidir. Bir tenfiz davasının açılabilmesi için mutlaka iki şartında kabul edilmiş olması gerekir. Bunlardan birincisi karşılıklılık ilkesi diğeri ise savunma hakkına uyulmuş olması. Karşılıklılık ilkesi ne demek derseniz şöyle söyleyelim iki devlet arasında herhangi bir anlaşma olmasa dahi fiilen tenfize dair bir uygulama söz konusuysa yabancı mahkeme verilen bu kararı tenfiz edebilir. Savunma hakkına uyulmuş olması ise bulunduğu ülkedeki kanunlar gereği kendisine karşı verilen kararın mahkemeye uygun bir şekilde çağrılmış ve kararın uygun şartlar oluşturularak verilmiş olması demektir.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Boşanma Avukatı

Boşanma bilindiği üzere eşlerin daha önceden yapmış oldukları evlilik birliğinin sona erdirilmesi demektir. Bunun içinde eşlerden herhangi biri haklarını talep edebilmek açısından boşanma davasını açabilir. Boşanma davaları yurtiçinde yapılabileceği gibi aynı zamand yurtdışında verilmiş olan bir kararın sonucunun da bizim ülkemizde geçerli olabilmesi için açılabilir. Bunun için açılan dava ise tanıma ve tenfiz davasıdır. Yurtdışında yaşayanların kendi ülkesinde de boşanmış olarak kabul edilebilmesi için bu davayı mutlaka açmak zorundadır. Aksi takdirde her ne kadar bulunduğu yabancı ülke toprakları içerisinde boşanmış olarak görünüyor olsa da Türkiye’de halen resmi olarak evli görünecektir. Bunun ise daha sonrasında bir çok sorunu beraberinde getireceği bilinir. Örneğin eşlerden birisinin ölümü halinde boşanmışta olsalar Türkiye’de boşanmamış olacaklarından dolayı yasal olarak mirasçı kabul edilir. Bunun yanı sıra kişi Türkiye’de evli görüneceğinden dolayı tekrar evlenmek istese de bu mümkün olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti devleti kişinin bu şekilde evlenmesine izin vermez.

Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?Peki, sonuçta bulunduğunuz ülkede herhangi bir nedenden dolayı anlaşamadınız ve boşanmak zorunda kaldınız bu durumda Türkiye’de açacağınız tanıma ve tenfiz davası ne kadar sürede tamamlanacaktır?

Türkiye’de Açılan Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Yabancı bir ülkede yabancı bir mahkemede alınmış olan boşanma kararı Türkiye’deki davalarını da farklı etkileyecektir. Bunun içinde süreç biraz daha uzun olacaktır. Gerekli olan yazışma ve tebligatların karşılıklı olarak tamamlanması, yurtdışından boşanmayla ilgili evrakların gelmesi, bu evrakların tekrar gönderilmesi derken süreç biraz belirsiz olacaktır. Türkiye’de açılmış olan bir dava evrak gönderme alma yüzünden uzun yıllar boyunca devam ettiği de biliniyor

En Hızlı Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Burada işi bilen bir avukatla çalışmanız çok önemlidir. Eğer ki tanıma ve tenfiz davası tek kişi tarafından sürdürülmeye çalışılırsa yani tek taraf boşanmak için uğraşırsa bu durumda dava oldukça uzun sürecektir. Ancak işini bilen bir avukatla görüştüğünüzde ve boşanma konusunda her iki tarafında anlaşma sağladığını düşünürsek burada dava 2-3 ay kadar bir süre sonrasında sona erebilir.

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Açma Süresi Var mıdır?

Yurt dışında alınmış olan bir boşanma kararının Türkiye’de de tanınması için belirlenmiş olan herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. İsteyen karar sonrasında hemen Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açabilir. Eğer ki boşanma davası uzun yıllar Türkiye’de tanıtılmazsa bu durumda bir takım riskler ve sıkıntılarda ortaya çıkacaktır. Mesela boşanma sürecinden sonra uzun yıllar geçmiş ve boşandığınız kişinin adresi değişmiş. Bu durumda o kişiye ulaşabilmekte güçleşeceğinden dolayı bu bile süreye etki edecektir. Bunun için sürecin bir an önce başlatılması her zaman olumlu olmuştur.