preloader
Tek Taraflı Boşanma Davası – AYTAÇ YAVUZ
18045
post-template-default,single,single-post,postid-18045,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Tek Taraflı Boşanma Davası

Boşanma davasında süreç eşlerden bir tanesinin mahkemeye başvurmasıyla başlar. Boşanma başvurusunda bulunan tarafın evliliğin temelden sarsıldığını dilekçesinde gerekçesiyle birlikte belirtmek durumundadır. Başvuru ister kendisi isterse tayin ettiği avukatı aracılığı ile yapılabilir. Başvuru Aile mahkemesine yapılır ve başvuru sırasında çekişmeli boşanma ya da anlaşmalı boşanma şeklinde dava süreci başlatılmış olur. Bahsedeceğimiz tek taraflı boşanma davası ise çekişmeli boşanma olarak tanımlanır.

Çekişmeli Boşanma

Çekişmeli boşanmalarda tek taraflı evliliğin bitirilmesi için başvuru da bulunulur. Çiftler boşanma sürecinde maddi veya manevi konularda anlaşamazlar. Örneğin nafaka, tazminat, velayet gibi çeşitlendirilebilir.

Çekişmeli Boşanma Nedenleri

Evlilik süresinde kişiler birbirlerine sadakat yemini etmiş ve bu durum yükümlülük olarak belirlenmiştir. Evlilik sırasında zinanın yaşanmış olması ise bu sadakati ortadan kaldırmış olacaktır.  Bunun yanı sıra akıl hastalığı da medeni kanuna göre geçerli olan bir boşanma sebebidir. Lakin bu durum sözlü değil doktor raporuyla ispat edilmiş olması gerekir. Evlilik devam ederken haysiyetsiz bir hayatın sürdürülmesi de çekişmeli boşanma davasında sürecin başlamasına nedendir. Çekişmeli boşanma davası adından da anlaşılacağı gibi eşler arasında anlaşmazlık ya da yüz kızartıcı nedenler olması gereklidir. Anlaşmalı boşanmalarda ise uzman bir avukatla görüşmek davanın sürecinin kısalması için çok önemlidir. Bu davada eşler her konuda anlaşmış ve bunu da belgelemiş olmaları gerekir dolayısıyla süreç tek celsede sonuçlanır.

Tek Taraflı Dava Süreci

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tek taraflı boşanma davasında eşlerden birisi çekişmeli olarak boşanma davasını başlatır ve bunun içinde geçerli olan bir nedeni belirtmek durumundadır. Geçerli olan nedenler ile ilgili olarak da yukarıda bahsettiğimiz hususlar geçerli olacaktır. Eşlerden birisi boşanmayı kabul etmezse bu durumda tek taraflı olarak açılan dava sürecinin geçerli olabilmesi için boşanma davası açan eşin gerekçesini ispat etmesi şarttır. Eğer ki tek taraflı olarak açılan boşanma davasında gerekçe mantıklı değilse bu durumda diğer eşte karşı dava açabilir.

Tek Taraflı Boşanma Davasının Reddi

Tek taraflı boşanma davasında eğer ki mahkeme kararı reddederse bu durumda aynı gerekçeyle dava açılması 3 yıl süreyle engellenmiş olacaktır. Mesela şu şekilde belirtebiliriz. Eşlerden birisi diğerini aldatmışsa dava sürecinin başında bunu ispat etmek zorundadır. Lakin ispat edemezse bu durumda dava reddedilecektir. Dolayısıyla yine aynı eş 3 yıl süre içerisinde aldatmayı bir gerekçe olarak dava açamaz.

Çekişmeli Boşanmalarda Velayet Nasıl Alınır?

Çekişmeli boşanma davasında en çok sıkıntı yaşanılan durumların başında velayet gelmektedir. Çiftlerden bir tanesi velayeti almak zorundadır ve burada karar verilirken çocuğun menfaati göz önünde tutulacaktır.  Boşanma davalarında velayet hiçbir zaman kesin bir hükme bağlanmaz. Çünkü yaşam koşulları zaman içerisinde değişebilir ve çocuğun menfaati de burada farklılaşacaktır. Böyle durumda ise yeniden mahkemeye başvurularak velayet konusunda yeniden bir karara varılabilir. Velayeti isteyen tarafın mutlaka geçerli bir sebep ve bunun ispatını yapmak zorundadır. Bunun içinde bu tarz davalarda uzman bir avukatla görüşmek gerekli olacaktır. Alınacak destekle birlikte nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği de belirlenir.

Velayet Nedir?

Küçüklerin ve kısıtlıların bakım ve korunmalarına karşı anne-babaların sahip oldukları görev ve yetkiler bütününe denir. Türk Medeni Kanununun 335. maddesine göre ergin olmayan çocuklar velayet altına alınır.

Velayet Hakkı Kime Verilir?

Velayet hakkı anne ya da babaya aittir. Ancak bunların dışındakiler vasi olarak tayin edilebilir. Eğer ki eşlerden ikisi de çocuğun menfaatine göre hareket etmiyorsa bu durumda büyükanne, büyükbaba, dayı, teyze, amcadan herhangi birisi vasi olarak tayin edilebilir.