preloader
Uzlaşma ve Uzlaştırmacı Nedir? – AYTAÇ YAVUZ
18149
post-template-default,single,single-post,postid-18149,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Uzlaşma ve Uzlaştırmacı Nedir?

Uzlaşma ve Uzlaştırmacı Nedir?

Uzlaşma, işlenen bir suçtan mağdur olmuş kişilerin suçu yaptığı kişiyle anlaşması neticesinde ceza almadan yargılanmasının sona erdirilmesi halidir. Uzlaşma bir insanın şikayetinden vazgeçmesi anlamına gelmez. Ancak uzlaşma yapılmadan önce kişi şikayetinden vazgeçerse bu durumda uzlaşmadan yararlanma olmaz. Bunun içinde aslında insanların şikayetçi değilim bunun içinde uzlaşmak istiyorum kelimesinin yerine şikayetçiyim lakin uzlaşmak istiyorum demekte doğru olacaktır.

Her Suçta Uzlaşma Mümkün müdür?

Uzlaşma denildiği zaman genel bir durum ele alınabilir bu da insanın her olay sonrasında uzlaşılmanın söz konusu olup olmayacağı düşüncesini ortaya çıkaracaktır. Bu sorunun yanıtı ise kesinlikle hayırdır. Yani her olayın yaşanması neticesinde uzlaşma söz konusu değildir.

Uzlaşmadan cinsel istismar suçu işlemiş ya da etkin pişmanlık yasasından yararlanan kişiler yararlanamaz.

İnsan hayatına kasten ve bilerek zarar vermiş kişilerin uzlaşmadan yararlanması mümkün değildir.

Taksirle adam yaralama suçluları uzlaşmadan yararlanamaz.

Konut dokunulmazlığının ihlal edilmesi durumunda

Çocuk kaçırılması ve alıkoyma

Ticari sır ve bankacılık sırrı bilgi ve belgelerin başkanlarına açıklanması

Uzlaşma ve Uzlaştırmacı Nedir?Uzlaşma Nasıl Yapılır?

Uzlaşma bir kolluk görevlisi, savcı, hakim ya da taraflara sonuçları ayrıntılı bir şekilde anlatılır.

Taraflara uzlaşma istenip istenmediği sorulur.

Tarafların ç gün içerisinde bu isteğe yanıt vermesi gerekir.

Eğer ki iki tarafta uzlaşmak için kabul karar vermişse bu durumda uzlaştırmacı görevlendirilir.

Uzlaşma bir uzlaştırmacı önünde anlaşarak yapılır.

Uzlaşılan konu üzerinde bir anlaşmaya varılmışsa bu durumda süreç tamamlanmış olur ve ceza yargılanması bitmiş olur.

Uzlaşma Teklifini Uzlaşmayı Kabul Edersem Oyalanmış mı Olurum?

Genelde mağdur olan kişiler uzlaşma surecinin zaman kaybı olduğunu düşünürler ancak bu doğru bir şey değildir. Uzlaşma düşündüğünüzden çok daha hızlı bir süreçtir. Uzlaşma için başlandıktan sonra uzlaştırmacının 30 gün içerisinde sureci tamamlaması zorunludur. Cumhuriyet savcısı eğer ki gerek görürse bu durumda sure 30 gün daha uzatılabilecektir. Uzlaşma sureci zaman aşımına uğramaz.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Avukat Büroları

Uzlaşmayı Kabul Edersem Aldatılabilir miyim?

Uzlaşma denildiğinde genelde mağdur olan taraf bu konudan uzak durmaya çalışır. Çünkü insan kendisini böyle durumda aldatılmış hissedebilir. Ancak bilinmesi gereken şey vardır ki o da bu süreç Cumhuriyet savcısının kontrolü altında gerçekleştirilir. Eğer ki siz sureci kendi iradenizle kabul etmezseniz süreçte otomatikman ortadan kalkacaktır.  Eğer ki uzlaşma sonucunda varılan anlaşma yerine getirilmiş olmazsa bu durumda soruşturma dosyası kapatılmaz, eğer uzlaşma karşı tarafın vaadini yerine getirmemesiyle sonuçlanırsa o zaman bu durumda uzlaşma yapılmamış sayılacaktır.

Uzlaşma Teklifini Kabul Edersem Ne Olur?

Uzlaşma teklifi eğer kişiler tarafından kabul edilmişse bu durumda süreçte başlamış sayılır. Süreç uzlaştırmacı tarafından yürütülür. Uzlaştırmacı her iki tarafla görüşülerek maddi ve manevi zararların nasıl giderileceği konusunda müzakere başlatılmış olur. Yapılan görüşmelerin tamamı gizli olur ve hiçbir şey delil olarak kullanılamaz. Ancak burada şunun da altını çizmek gerekir ki uzlaşmış olmak suçun ortadan kalkması ya da suçu kabul etmek değildir.

Peki, uzlaşma önemli bir konuyken uzlaştırmacı kimdir? Bunu da detaylı bir şekilde ele alalım.

Uzlaştırmacı Kimdir?

Uzlaştırmacı adından da anlaşılacağı gibi uzlaştırma yapan kişidir. Bu iş Cumhuriyet başsavcısı tarafından yürütüleceği gibi aynı zamanda hukuk eğitimi almış olan kişilerce de yürütülebilir. Eğer taraflar anlaşarak kendilerinin seçmiş olduğu bir avukatın ya da hukuk eğitimi almış kişilerin görevlendirilmesi istenebilir.

Uzlaştırmacıya Ücret Ödeyecek miyim?

Uzlaştırmacının çalışmasına karşılık olarak taraflardan ücret talep edilmez. Uzlaştırmacının ücreti devlet tarafından ödenir.  Eğer ki uzlaşma sağlanmazsa bu durumda yargılama neticesinde mahkumiyet olursa sanıktan alınır.