preloader
Yurt Dışında Verilen Boşanma Kararı Türkiye’de Geçerli midir? – AYTAÇ YAVUZ
18023
post-template-default,single,single-post,postid-18023,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Yurt Dışında Verilen Boşanma Kararı Türkiye'de Geçerli midir?

Yurt Dışında Verilen Boşanma Kararı Türkiye’de Geçerli midir?

Boşanma evli çiftler arasında en son verilmesi gereken kararlardan biri ancak bazen başka bir çarenizde kalmadığında en iyi çözümlerden birisi olabilir. Türkiye’de boşanma davalarına baktığımızda anlaşmalı ve çekişmeli boşanma olarak iki bölüme ayrılırken işin diğer bir bölümünde de yurtdışında yaşayan ve borada boşanma kararı almış olan çiftler vardır. Yani gurbetçi olarak tanımlayacağımız bu çiftler bulundukları yabancı bir ülkede boşanmak istediklerinde bu karar ülkemizde de sayılabiliyor mu?

Soruyu örnekli olarak soru cevap şeklinde açarsak daha anlaşılır hale getirebiliriz diye düşünüyor.

Almanya’da oturuyorum, burada evliydim ve boşandım, şimdi buradaki boşanma kararım Türkiye’de geçerli midir?

Almanya’da yaşıyorsunuz ve burada boşanma kararı aldınız ve boşandınız. Bu durumda karşınıza Türkiye için farklı bir yol çıkacak. Çünkü orada alınmış olan bir boşanma kararı bizim ülkemizde geçerli olmayacaktır. Bunun için Türkiye’de yeniden evlenmek istiyorsanız öncelikli olarak alınan bu kararın kabul edilmiş olmasını yani Türkiye’de de tanınmasını sağlamak durumundasınız.

Peki, ne yapabilirsiniz?

kararın Türkiye’de de geçerli olabilmesi için öncelikli olarak tanıma ve tenfiz davası açılmak zorunda. Çünkü bunu açtığınızda oradaki boşanma kararı kabul görecektir. Açılan davada ise mahkemenin vermiş olduğu kararın incelenesi yapılır ve inceleme de türk hukuk kurallarına aykırı bir durumun olup olmadığının tespiti yapılır. Bunun için Türkiye’de aile mahkemeleri görevlendirilmiştir. Ancak bulunduğunuz yerde aile mahkemesi yoksa bu durumda asliye hukuk mahkemesi de davaya bakabilir.  Eğer açılan tanıma ve tenfiz davasında karar kabul edilirse bu durumda Türkiye’deki boşanmanız da geçerli olacaktır.

Yurt Dışında Verilen Boşanma Kararı Türkiye'de Geçerli midir?

Tanıma ve tenfiz davası için hangi belgelere ihtiyacım var?

Bu davayı açabilmeniz için öncelikli Almanya’nın vermiş olduğu boşanma kararının aslını dava dilekçesine koymanız gerekiyor. Fotokopi ile yapılan işlemler geçerli olarak kabul edilmez ve başvurunuz alınmaz isterseniz boşanma kararını aslı gibidir yaptırarak da başvurabilirsiniz. Yurtdışında verilmiş olan bu kararın kesin olması ve bunun da mahkeme tarafından belgelendirilmiş olması gerekiyor. Size bu kararı veren mahkemenin yetkili olup olmaması da başvuru da önemlidir. Bu belgelerinizle birlikte bulunduğunuz şehirdeki Türkiye büyükelçiliği ya da konsolosluğuna başvuruda bulunuyorsunuz. Yapılan işlemler yani mahkeme kararı Almanca olduğundan dolayı çevirisinin Türkçe olarak yaptırılmış olması da gerekir. Çeviri ise sadece yeminli tercüman tarafından yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Avukat

Başvurunuz sırasında nüfus cüzdanınız ve pasaportunuzun da ekli olması gerekiyor. Eğer ki dava bir vekil ya da avukat tarafından açılacaksa bu durumda tanıma ve tenfiz davası için gerekli olan yetkilerinde bir vekaletname ile verilmiş olması şarttır. Almanya’da verilmiş olan bir boşanma kararının Türkiye’de de geçerli olmasını istiyorsanız yukarıdaki yolu mutlaka izlemeniz ve Türkiye’de yeniden dava açmış olmanız şart.

Tanıma ve tenfiz davasının yanı sıra Türkiye’de de boşanma davası açabilir miyim?

Eğer ki siz tanıma ve tenfiz davası açtınız ancak yine de Türkiye’de de bir boşanma davası açmak istiyorsunuz bu durumda öncelikli olarak tanıma ve tenfiz davasının sonucunu beklemek zorundasınız. Bunun için buradan çıkacak karara göre hareket edilmesi sağlanmış olur.

Boşanma kararının tanınması için dava açıldıktan sonra ölüm hali olursa?

Dava açılmış ve halen sonuçlanmamış devam ediyorsa bu durumda mirasçılar davanın devamını yapabilme konusunda yetkili kılınmışlardır. Yani mirasçılar arasında zorunlu dava ortaklığı söz konusudur. Sonuç karara bağlanmadan önce tüm mirasçılar davaya davet edilirler. Bunun içinde mirasla ilgili olarak herhangi bir sonuç ortaya çıkmadan mal paylaşımı da yapılamamış olacaktır.